Poszukiwania Franciszek Matejczyk (Wermacht)
Strona główna › Fora › Poszukiwania › Poszukiwania Franciszek Matejczyk (Wermacht)
- This topic has 7 odpowiedzi, 6 głosów, and was last updated 2 years, 3 months temu by
MattM.
-
AutorWpisy
-
22 sierpnia 2022 o 22:54 #30523
daga
UżytkownikWitam serdecznie 🙂
Poszukuję informacji na temat Franciszka Michała Matejczyka Ur.28.09.1918 r. w Radzionkowie ,Imiona rodziców Franciszek Matejczyk i Elżbieta z domu Bonczkowitz, żona Rozalia Matejczyk z domu Hajda, miejsce zamieszkania Radzionków. Dziadek był żołnierzem Wermachtu i zaginął w 1945 r. na froncie wschodnim. Będę bardzo wdzięczna za nakierowanie mnie gdzie i jak szukać informacji na jego temat oraz wszelkiej pomocy 🙂 pozdrawiam!23 sierpnia 2022 o 13:36 #30526Gabriela z d. Marek
Użytkownik24 sierpnia 2022 o 00:33 #30527Adam
AdministratorDzień dobry
A tu Pani zaglądała
Pozdrawiam
@daga.walczak Można wysłać prośbę mailowo na formularzu o kwerendę służby. Jest to odpłatna usługa. Niestety z powodu pandemii są gigantyczne opóźnienia. Ja czekam ponad rok! https://www.bundesarchiv.de/DE/Content/Artikel/Benutzen/Hinweise-zur-Benutzung/Unterseiten-Militaer/Personenbez-Unterlagen-Militaer/benutzen-hinweise-militaerische-unterlagen-persbezogen.html
24 sierpnia 2022 o 07:19 #30528Pyjter
UżytkownikAncestry przejęło od Wast olbrzymie Archiwum oryginalnych kart grobowych (Grabkarten) poległych żołnierzy Wehrmachtu. Nie mam niestety aktualnie dostępu ale widać ze jest tam parę kart na nazwisko Franz Matejcek. Może to ten właśnie.
Grabkarten były sporządzane przez specjalnych oficerów i mogą zawierać nadzwyczaj ciekawe informacje : jednostkę, stopień, wiek i miejsce urodzenia, datę i miejsce śmierci, położenie grobu (bądź grobów bo często przenoszono zwłoki), adresy bliskich w Hajmacie, czasami nawet dokładne informacje o okolicznościach śmierci itd.
pozdrawiam Pyjter7 września 2022 o 12:47 #30562Joachim Walenzyk
UżytkownikNa razie ma Pani pecha, sprawdzilem w ancestry, nie ma tam w kartotece poleglycg zolnierza z datami Franciszka Matejczyka. Pyjter w poprzednim poscie wszystko fajnie opisal, ale rok 45 i front wschodni to Wehrmacht w rozsypce, czyli ewidenja poleglych jest wtym okresie baaaardzo niedokladna. Musi Pani sobie uzmyslowic ze od sierpnie 44 roku do koncy wojny poleglo tyle samo niemieckich zolnierzy jak od poczatku wojny do sierpnia 44 roku. Od stycznia 45 roku do zakonczenia dzialan wojennych poleglo przeszlo 1 milion zolnierzy niemieckich,armia w odwrocie nie prowadzila juz szczegolowych opisow pochowkow. Polecilbym jak Pani Gabriela zwrocic sie do Archiwum federalnego W BERLINIE (kiedys tzw WAST) o dane FRaniszka
3 stycznia 2024 o 22:43 #38527MattM
UżytkownikDzien dobry,
widze ze pani tez ma krewnych z nazwiskiem Matejczyk.
U mnie pra-pradziadek tez mial imie Franciszek Matejczyk i byl ozeniony z Elzbieta. Chyba nawet to beda te same osoby jak u pani poniewarz miejsce zamieszkania sie tez zgadza i mniej wiecej czas urodzenia pana Franciszka Michala do prababci o nazwie Anna Marta od ktorej jestem pokrewniony. (urdz. 8.06.1915 w Radzionkowie) Mozliwe jest ze oni byli rodzenstwem.
Ja bym byl wdzieczny jakby mozna bylo sie wymienic na temat poszukiwan genealogicznych bo ja po tej stronie rodziny jeszcze nie moglem duzo znalezc na ich temat i poniewaz mieszkam w niemczech trudniej mi jest dostac dokumenty ktore mogly by byc w polsce ale nie sa digitalizowane na zadnej stronie genealogicznej.
Zycze milego dnia,
Matthias M.4 stycznia 2024 o 11:31 #38529daga
UżytkownikMatthias podaj proszę jakiegoś @ odezwę się napewno 🙂 pozdrawiam!
5 stycznia 2024 o 16:25 #38532MattM
UżytkownikHallo,
moj E-Mail jest (skasowany)
Dziekuje za odpowiedz i zycze milego dnia. -
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.


