Akt ślubu Maria Storek

Strona główna Fora Tłumaczenia Akt ślubu Maria Storek

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #20841
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Uprzejmie proszę o przetłumaczenie aktu ślubu Marii Storek który umieściłem w załączniku (ten sam dokument znajduje na stronie internetowej której link podałem poniżej) a szczególnie zawodu jej ojca Roberta Storek oraz nazwy miejscowości która została wymieniona przy jego nazwisku.
  http://www.dropbox.com/sh/gkx98fpydlnr1nv/AADJZP3kupwutk2bbkwVXybGa/Sygn%20-%20697%20%C5%9Aluby%201874?dl=0&preview=12_674_0_0_697_0005.JPG&subfolder_nav_tracking=1
  Pozdrowienia dla wszystkich szanownych forumowiczów odwiedzających tę stronę i zachęcam także do zaglądania na strony Genetyki bazy Polskiego Towarzystwa Genealogicznego na której znalazłem informację o ślubie.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20845
  Jan Proski
  Użytkownik

  Więcej w załączniku

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20847
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dzień Dobry Panie Janie
  Dziękuję za przetłumaczenie aktu ślubu.

  Szukałem w przeglądarce internetowej gdzie mogła być miejscowość o nazwie Tunowitz.Przypuszczam że może niedaleko śląskiej granicy między Prusami a Królestwem Polskim ponieważ w 1878 roku adres Roberta Storka to Dobieszowice,Gubernia piotrkowska ,Królestwo Polskie w dokumencie z tamtego okresu napisano także Polen.
  Natomiast wcześniej w 1873 r. a więc rok przed ślubem ojciec Marii Robert Storek mieszkał w Starym Zabrzu.W tamtych czasach niektóre osoby często zmieniały zawody i miejsca zamieszkania
  Jeśli ktoś z Państwa będzie wiedział gdzie leżały Tunowitz (może to była jakaś mała przygraniczna wioska)proszę napisać na forum.
  Pozdrawiam serdecznie.

  #20848
  Jan Proski
  Użytkownik

  Ryszard_2 chciał napisać TUNKOWITZ

  #20849
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Witam
  Oczywiście miało być TUNKOWITZ
  Szukam dalej nazwy tej miejscowości w przeglądarce internetowej lecz nie znalazłem żadnej wzmianki.Przypuszczam jednak że być może była ona w drugiej połowie XIX wieku na Górnym Śląsku lub w Zagłębiu.

  #20850
  Jan Proski
  Użytkownik

  Może to przekręcona nazwa wsi Tąpkowice?

  #20851
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Tąpkowice o ile się nie mylę leżały w owym czasie na krańcu Królestwa Polskiego niedaleko pruskiej granicy.Faktycznie osoba dokonująca wpisu do księgi ślubów słysząc nazwę miejscowości mogła ją przekręcić.Spróbuję odnaleźć w internecie mapę z drugiej połowy XIX z podobnymi nazwami miejscowości leżącymi po drugiej stronie Brynicy.Zastanawiam się jeśli Robert Storek był konduktorem w pociągu jak daleko mógł mieszkać od stacji kolejowej i jaka to mogła być linia, biorę pod uwagę nawet linię warszawsko-wiedeńską.
  Trochę czasu to zajmie.
  Pozdrawiam Pana

  #20852
  Pyjter
  Użytkownik

  Pozwolę sobie podsunąć mojego faworyta :
  TANKOWICE
  Uzasadnienie : patrz literka „a” w imieniu Susanne ! Zresztą cały ten wpis cechuje jakaś niekonsekwencja

  #20855
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Poczytałem trochę na temat historii Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej i dowiedziałem się że dworzec w dzielnicy Będzina – Małobądz związany był z powstaniem w 1858 roku odnogi tejże kolei która połączyła Ząbkowice z częścią Śląska leżącą w ówczesnych Prusach (była to tak zwana odnoga Ząbkowicka – Katowicka). Mieszkający w Starym Zabrzu Robert Storek prawdopodobnie przeniósł się na nowe miejsce do Tunkowitz ? ponieważ znalazł pracę w zawodzie konduktora aby sprawdzać bilety pasażerom jadącym tym szlakiem kolejowym zbliżającym się do granicy rosyjsko-pruskiej(myślę że gdyby było inaczej nie przenosiłby się za granicę pracując tam jako konduktor).
  Cztery lata po ślubie Marii w dokumencie aktu ślubu innej córki który miał miejsce w Bytomiu napisano że mieszkał w Dobieszowicach (Polen) miejscowości która znajduje się kilkanaście kilometrów od Będzina podobnie jak np.wymienione przez Pana Jana Tąpkowice.
  W związku z tym przypuszczam że szukana miejscowość to wieś która należała do powiatu będzińskiego powstałego w 1867 roku i była tak mała że nie ma jej na mapach z tamtych lat.
  Być może było tak jak już wspomniał Pan Jan że zrobiono błąd przy wpisaniu nazwy wsi do aktu ślubu.
  Natomiast Panu Pyjtrowi dziękuję także za zainteresowanie się tym wątkiem na forum i informuję że nie wiem gdzie były lub są Tankowice.
  Pozdrowienia dla Pana

  #20866
  Pyjter
  Użytkownik

  Tankowice to wieś ( osada ? przysiółek ? ) wyszczególniony w tomie 22 ( ostatnim ) Magazynu Dotyczącego Historii Najnowszej i Geografii / Magazin für die neue Historie i Geographie / z roku 1788.
  Wbrew nazwie Magazyn ów jest księgą i to gruba ! W części III na prawie czterystu stronach znajduje się Spis Wszystkich Kościelnych i Królewskich Miejscowości Według Województw i Dystryktów w Polsce , wraz z liczba domostw tam się znajdujących .
  Tam tez czytamy :
  Tankowice , Dystrykt Radomsko , 33 domy ( w oryginale Rauchfänge czyli paleniska ).
  OK , sam przyznam ze ze te Tąpkowice sa bardziej przekonujące …
  Pozdrowienia dla wszystkich . Pyjter

  #20869
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dziękuję Panu za uzupełnienie informacji gdzie był przysiółek Tankowice.
  Okolice Radomska moim zdaniem są za daleko i nie ten kierunek który wybrałby poszukujący pracy Robert Storek .Wziąłem pod uwagę przebieg jego migracji zapoczątkowanej z Dolnego Śląska gdzie się urodził, poprzez dwie wioski w powiecie lublinieckim w których rodzą się jego dzieci, miejscowość Stare Zabrze gdzie przyszły na świat następne dzieci dalej w kolejności jest miejsce pobytu którego nazwę próbowaliśmy wspólnie ustalić w tym wątku w końcu Dobieszowice i Bytom.
  Podczas moich poszukiwań genealogicznych na tym forum zdarzyło mi się drugi raz mieć problem z dokładnym ustaleniem położenia miejscowości której nazwa została napisana w księdze metrykalnej.No cóż takie to były czasy że nie wszystko potrafimy teraz odnaleźć i właściwie odczytać.
  Jeszcze raz dziękuję Panu za poświęcenie czasu na poszukiwania genealogiczne.
  Pozdrawiam

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.