akt zgonu

Strona główna Fora Tłumaczenia akt zgonu

 • This topic has 9 odpowiedzi, 3 głosy, and was last updated 4 years temu by krz.
Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #20936
  krz
  Użytkownik

  Od dłuższego już czasu szukam aktu zgonu Anny Lampert zd. Steuer ostatnio zamieszkałej w Lipinach, zmarłej w latach 1902-1906. Jednakże w USC Lipiny brak takiego aktu. Tymczasem w USC Katowice znalazłem załączony akt. Jednakże trochę jest dziwny gdyż brak tam większości danych na podstawie których mógłbym zidentyfikować tą osobę. Wobec czego prosiłbym bardzo o przetłumaczenie go. Być może uda się coś wyjaśnić.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20940
  Jan Proski
  Użytkownik

  Katowice, 09.05.1904
  Niniejszy USC został dzisiaj pisemnie powiadomiony przez zarząd szpitala górniczego w Katowicach,
  że zamężna Anna Lampert, o nieznanym nazwisku panieńskim, 44 lata, o nieznanym wyznaniu, zamieszkała w Lipinach powiat Bytom na Górnym Śląsku, o nieznanym miejscu urodzenia, nie wiadomo czy była zamężna, dane rodziców nieznane, zmarła w Katowicach w szpitalu górniczym dnia 08.05.1904 o godz. 20:00.
  Linijka 15 musi brzmieć: „Była zamężna, dane męża nieznane.”
  Powyżej skreślono 14 drukowanych wyrazów.

  #20941
  krz
  Użytkownik

  Dziękuję Bardzo. Być może jest to ta osoba której szukałem. Zgadza się, że była w tym czasie zamężna. Tylko dlaczego nie podała żadnych innych danych tj. o rodzicach i mężu. Jeżeli to jest ta osoba to mąż jej musiał się dowiedzieć o jej śmierci, gdyż w 1906 roku powtórnie się ożenił. W akcie ślubu zapisane jest, że jest wdowcem. Tylko czy tak lakoniczny akt zgonu małżonki na podstawie którego nie można jednoznacznie ustalić danych danej osoby wystarczył by do zawarcia powtórnego związku małżeńskiego.

  #20942
  To_Jo
  Użytkownik

  Zgony w szpitalu były zgłaszane w miejscowych USC przez szpital. W dokumencie zapisywano zawsze tylko te dane, które znane były osobie zgłaszającej, czyli w tym przypadku pracownikowi szpitala.

  Potwierdzenia zgonu osoby zamrłej w szpitalu można też szukać w księgach parafii, gdzie odbył się pogrzeb. Jak ksiądz był porządny, to zapisał więcej szczegółów.

  Pozdr. Stefan

  #20956
  krz
  Użytkownik

  Dziękuję za informację. Pozwolę sobie jeszcze o jeszcze jedną małą prośbę. Udało mi się znaleźć w aktach zbiorowych dokument tj. zawiadomienie szpitala o zgonie tej osoby. Na dole dokumentu są cztery punkty w formie przypisku. Domyślam się, że pkt 2 dotyczy informacji o wystawieniu aktu zgonu o nr 183. Jednakże pozostałe są dla mnie niezrozumiałe. Być może nie są ważne ale może wniosą coś nowego do sprawy. Jeżeli nie byłoby to dla Pana problemem to czy mógłby Pan spróbować odczytać to.
  Pozdrawiam
  Krzysztof

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20958
  Jan Proski
  Użytkownik

  – próby ustalenia dalszych danych osobowych były bezowocne
  – zgon zapisano pod numerem 183/04
  – przesłano stosowną wiadomość do sądu grodzkiego
  – (?) do dyspozycji oddziału III.II.38 (?).

  #20973
  krz
  Użytkownik

  Witam
  Kontynuując temat udało mi odszukać kolejny dokument związany z Anną Lampert, a właściwie Joanną. Poszukiwania trwały wiele lat. Dlatego bardzo się z tego cieszę. Mam nadzieję, że dzięki temu aktowi ślubu odnajdę również akt urodzenia. Dlatego raz jeszcze gorąco proszę o przetłumaczenie tego aktu ślubu.
  Pozdrawiam
  Krzysztof

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20975
  krz
  Użytkownik

  strona druga

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #20977
  Jan Proski
  Użytkownik

  Katowice, 05.02.1883
  Przed niżej podpisanym urzędnikiem USC stawili się dzisiaj w celu zawarcia związku małżeńskiego:
  1.) pracownik fabryczny Joseph Lampart o znanej tożsamości, katolickiego wyznania, urodzony 21.10.1857 w Hluczynie [Hultschin, Hlučín obecnie w Czechach] powiat Racibórz, zamieszkały w Lipinach powiat Bytom Górny Śląsk, syn tkacza Lorenz Lampart i jego żony Johanna z domu Holuscha, zamieszkałych w Hluczynie i tam też zmarłych.
  2.) niezamężna, Johanna Steier, o znanej tożsamości, katolickiego wyznania, urodzona 23.06.1859 w Józefowcu [Josephsdorf, obecnie Katowice – Wełnowiec / Józefowiec] powiat Katowice, zamieszkała w Katowicach, córka pracownika kolejowego zatrudnionego przy załadowywaniu wagonów towarowych Paul Steier i jego żony Hedwig z domu Kot zamieszkałych w Katowicach.
  Świadkami byli:
  3.) pracownik fabryczny Joseph Stellmach o tożsamości potwierdzonej przez znanego spod numeru jeden pracownika fabrycznego Józefa Lamparta, 28 lat, zamieszkały w Sielcach [Sosnowiec] w Rosji
  4.) asystent biurowy Paul Spaniel o znanej tożsamości, 23 lata, zamieszkały w Katowicach.

  #20978
  krz
  Użytkownik

  Bardzo Bardzo serdecznie Dziękuję.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Szolc

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.