Akta "wrażliwe"

Strona główna Fora Poszukiwania Akta "wrażliwe"

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #19227
  ursusek
  Użytkownik

  Byłem wczoraj w AP w Katowicach chcąć przejrzeć akta personalne Narodowo – Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza, Kierownictwo Powiatowe w Pszczynie.Chodziło mi o akta konkretnej osoby,brata mojego pradziadka – prawdopodobnie bo pewności nie mam nie oglądając tych akt.Miła pani z pracowni poinformowała mnie że akta te należą do tak zwanych akt wrażliwych i musze wystosować pismo z uzasadnieniem dlaczego chcę te akta przejrzeć.Dziwi mnie to bo w takim razie w jakim celu gromadzi się w/w akta ?,dla historyków ?.To zwykły przysłowiowy Kowalski,nie sądzę aby ktokolwiek tym człowiekiem się zainteresował.Doradzcie koledzy jak umotywować pismo do AP aby udostępnili mi te akta personalne brata mojego pradziadka ?.

  • Ten temat został zmodyfikowany 4 years, 4 months temu przez ursusek.
  #19231
  To_Jo
  Użytkownik

  Dwa lata temu miałem podobną sytuację. W odpowiedzi na prośbę o wykonanie kopii kilku dokumentów dot. mojego pradziadka (znalezionych w „Szukaj w archiwach” i oznaczonych tam wtedy jako „dostępne”), otrzymałem informację, że ponieważ akta te zawierają „dane wrażliwe”, muszę podać „cel do jakiego podane materiały są niezbędne”.
  W odpowiednim formularzu wpisałem po prostu „genealogia, historia rodziny” i to wystarczyło, żeby kopie dokumentów dostać. Krótko potem usunięto jednak z „Szukaj w archiwach” nie tylko akta mojego pradziadka, ale również akta wszystkich innych osób, których „teczki” dotyczyły tej samej sprawy. A chodziło w tych przypadkach o podania o uzyskanie / odzyskanie obywatelstwa niemieckiego po przeniesieniu się z polskiej na niemiecką stronę Górnego Śląska na początku lat 1930-tych.
  Nie wiem jaki sens miała taka decyzja. Dla ograniczenia dostępności wystarczyło przecież tylko zmienić status dokumentów z „dostepne” na jakiś inny, utrudniający albo uniemożliwiający wgląd do nich. Teraz nawet nie wiadomo, że takie dokumenty w ogóle istnieją. Ja miałem jeszcze szczęście, bo otrzymane dokumenty były prawdziwą kopalnią informacji genealogicznych. Były tam nie tylko adresy zamieszkania z poprzednich 30 lat, ale i dane o przodkach z trzech ostatnich pokoleń.

  ___________
  pzdr. Stefan

  #19244
  Adam
  Administrator

  Nie ma w tym nic dziwnego. Akta tego typu tak samo jak te dotyczące DVL lub strat wojennych są aktami wrażliwymi. Tzn nie każdy ma do nich dostęp bo mogą tam być dane osób żyjących. Proszę najpierw sprawdzić czy Pana pradziadek tam występuje. Dopiero wtedy napisać oświadczenie że chce Pan wgląd do akt pradziadka. Nie powinni robić problemów rodzinie.

  #19245
  ursusek
  Użytkownik

  Okazało się że to tylko zbieżność imienia i nazwiska,te akta nie dotyczą mojej rodziny.

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.