Digitalizacja AP Katowice

Strona główna Fora Sprawy organizacyjne Digitalizacja AP Katowice

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 261)
  • Autor
    Wpisy
  • #3989
    Damian Jureczko
    Administrator

    Dzięki temu, że zostaliśmy wpisani do KRS, możemy sfinalizować podpisanie porozumienia z Archiwum Państwowym w Katowicach w sprawie digitalizacji ksiąg metrykalnych, które nie są przewidziane w najbliższym czasie do digitalizacji w ramach realizowanego programu digitalizacji akt stanu cywilnego. Zatem będziemy mogli digitalizować akta stanu cywilnego pochodzące sprzed 1874 roku, a więc w pierwszej kolejności duplikaty ksiąg parafialnych różnych parafii z lat 1800-1874. Digitalizację mamy rozpocząć od parafii w Radzionkowie. Otrzymamy listę zespołów do zdigitalizowania, ale możemy również sugerować, co chcielibyśmy uwiecznić. Na forum prosimy o sugestie co do zespołów, zobaczymy, co da się zrobić.
    W załączonym porozumieniu zawarto podstawowe zasady współpracy i digitalizacji. Zwracamy uwagę na dni, w których możemy pracować w archiwum, mianowicie od poniedziałku do czwartku w godzinach pracy pracowni naukowej, a więc między 9.00 a 17.30. Każdego dnia digitalizowany zespół musi być pobrany na podstawie rewersu w pracowni naukowej i tego samego dnia zdany. Nie obowiązuje nas ograniczenie 5 jednostek, możemy zamawiać więcej, ale trzeba to robić rozważnie, raczej zamawiajmy tyle, ile przewidujemy, że uda nam się zdigitalizować w danym dniu lub najbliższych dniach.
    Możemy również digitalizować w piątki i soboty bez ograniczeń czasowych. Należy jednak pamiętać, że w piątek musimy do 14.30 odebrać zamówione zespoły w pracowni naukowej. Na weekend zamykamy wypożyczone zespoły w metalowej szafie w sali konferencyjnej. W poniedziałek ktoś musi zdać te zespoły do pracowni naukowej (w godzinach 9.00-17.30).
    Klucz do sali konferencyjnej i do szafy pobieramy u ochrony. Ochrona, jak i pracownia naukowa będzie miała listę naszych członków, więc mając dowód osobisty, nie powinno być problemów z dostępem do sali i zespołów.
    Wprowadzamy zasadę, że digitalizujemy kolejno całe zespoły. Zatem nie zaczynamy kolejnego zespołu póki nie skończymy poprzedniego.
    Koordynatorem procesu digitalizacji będzie Dawid Machura. Dawid zbierać będzie informacje, kto jest chętny i kiedy chce digitalizować. Taką informację powinien otrzymać smsem lub mailem. Musimy mieć pod kontrolą grafik tak, aby optymalnie wykorzystać salę. Po każdym dniu, po skończonej pracy, Dawid powinien otrzymać informację, co zostało faktycznie sfotografowane (od której do której strony według paginacji) i ile wykonano skanów oraz kto digitalizował.
    Raz w tygodniu (na początku nowego tygodnia) Dawid będzie wrzucał na stronę zdjęcie z tabelki, gdzie będzie widać, kiedy ktoś będzie w Archiwum, a kiedy jest wolne i gdzie się można zapisać.
    Pliki zapisujemy w jpg w miarę wysokiej rozdzielczości, ale nie ma tu ścisłych wytycznych, pliki muszą być wyraźne i łatwe do odczytania po powiększeniu. Pliki muszą być odpowiednio nazywane, to może być nieco czasochłonne, gdyż pliki powinny być nazywane w następujący sposób:
    nr archiwum_numer zespołu_ciąg dalszy numeru zespołu_numer serii_sygnatura jednostki archiwalnej_licznik.jpg
    Numer archiwum to zawsze 12 (Katowice), jeżeli nie występuje ciąg dalszy numeru zespołu lub numer serii, to piszemy zera, np.
    12_1517_0_0_1_0005.jpg – ten zapis oznacza 5. zdjęcie w jednostce archiwalnej nr 1 w zespole ASC Radzionków.
    Nazwy plików skanów metryczki i okładki otrzymują numer licznika składający się z samych zer.
    Musimy wykonać metryczkę do każdej księgi. Umieszczane są w niej następujące informacje:
    1.Nr i nazwa archiwum (12 Katowice)
    2.Nr zespołu
    3.Nr serii
    4.Nazwa zespołu
    5.Sygnatura
    6.Liczba stron (wg paginacji)
    7.Liczba skanów
    8.Data wykonania
    9.Nazwa pracowni (wydaje mi się, że napiszemy Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne „Silius Radicum”)
    10.Uwagi: tu wypisujemy np. błędy w paginacji?, pomylenie stron, np. błędy w chronologii zapisów itp.
    Każda digitalizująca osoba powinna ponadto przeczytać „Zalecenia w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych w archiwach państwowych”, który załączamy.
    Pamiętajmy, że powinniśmy na zdjęciu ująć całą stronę lub 2 widoczne strony, jeżeli jest na nich tabela. Zdjęcia robimy „z zapasem”, żeby nie było wątpliwości, że coś obcięto. Nie fotografujemy pustych stron. Strony powinny być proste, niezagięte, spróbujemy zorganizować (może ktoś pomoże) małe obciążniki. Nie powinny być widoczne kolejne strony, a więc trzeba używać np. kart, które podłożymy pod daną stronę, żeby zasłonić wystający fragment kolejnej strony.
    Zdigitalizowany zespół nagrywamy na płyty CD/DVD i przekazujemy Dawidowi, który po weryfikacji przekaże je do pracowni naukowej. Na naszej stronie internetowej zamieścimy plik pdf z wykonanymi zdjęciami z danego zespołu.
    Zdjęcia robimy własnym sprzętem, najprawdopodobniej będziemy mieli na stałe ustawiony statyw na jednym ze stołów. Póki co w sali są jeden duży stół i dwa małe stoliki. W razie potrzeby dostaniemy więcej.
    Zdjęcia można wykonywać pojedynczo, ale może łatwiej będzie parami, wtedy druga osoba może pomóc przewracać strony lub usztywniać karty albo też sprawdzać jakość zdjęć na komputerze.
    Na nasze wątpliwości, które zapewne pojawią się w trakcie naszej pracy, odpowiadać nam będą pracownicy zespołu reprografii lub pracowni naukowej. Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i pomoc!
    W sali konferencyjnej nie można spożywać pokarmów ani pić. Należy to robić na korytarzu.
    Zachęcamy Was, drodzy członkowie, do zaangażowania. Dla osób, które zdigitalizują najwięcej, może uda nam się zorganizować nagrody!

    Pozdrawiamy
    Zarząd GTG Silius Radicum

    #4003
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Mam kilka pytań i sugestii dotyczących tej digitalizacji:
    1. Czy mógłbyś zamieścić jakie zespoły zaproponowano nam do digitalizacji na początek ? Czy jest to ta sama lista, którą prezentowałeś na spotkaniu czy też pojawiły się jakieś nowe propozycje ?
    2. Czy mamy już podawać własne propozycje, co do tego jakie zespoły nas interesują ?
    3. Mam pewną wątpliwość dotyczącą zasady, iż digitalizujemy całe zespoły, gdyż nie wiem czy dobrze to zrozumiałem. Chodzi mi o to, czy będzie taka możliwość by w jednym czasie digitalizowane było więcej, niż jeden zespół ? Można bowiem wyobrazić sobie, że w piątek czy sobotę do archiwum przyjdą by na przykład 2 lub 3 osoby i każda z nich mogłaby w tym samym czasie coś digitalizować. W związku z tym zmodyfikował bym tą zasadę w ten sposób, że jeżeli jakaś osoba podejmie się digitalizacji jakiegoś zespołu to ma obowiązek zdigitalizować go do końca. W ten sposób nasze prace przebiegałyby szybciej, a każdy digitalizował by to co go najbardziej interesuje.
    4. Gdzie można znaleźć „Zalecenia w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych w archiwach państwowych”, bo nie widzę nigdzie ani linka czy załącznika ?
    5. Na koniec chyba najważniejsze pytanie, jak rozwiążemy problem z oświetleniem ? Na początek przydałyby się jakieś dwa dość mocne źródła światła. Najlepiej gdyby były to źródła światła rozproszonego, gdyż miałoby to korzystny wpływ to na jakość zdjęć, a światło z lamp nie raziłoby po oczach osoby digitalizującej. Jeżeli chodzi o skonstruowanie softboxów to może udałoby się to zrobić w domu, ale żarówki lub lampy należałoby już kupić.

    #4004
    Dawid Machura
    Użytkownik

    Nie chcę tu wchodzić w kompetencje Damiana, ale ze swojej strony odpowiem na pytanie 3.
    No właśnie chodzi o to żeby nie digitalizował każdy tego co mu pasuje, bo może zacząć jakiś zespół, a po chwili okaże się, że z różnych przyczyn nie ma możliwości i czasu na jego skończenie. I zostaniemy np z 3-4 zaczętymi i nieskończonymi zespołami. Wspominasz też o pracy 2-3 osób jednocześnie, no właśnie 2 osoby to najlepszy skład do równoczesnej pracy nad jednym zespołem (jedna robi zdjęcia, a druga przerzuca kartki) i dlatego właśnie mam koordynować to, aby fajnie jakby takie 2-3 osobowe zespoły prowadziły pracę, bo najzwyczajniej w świecie pójdzie to szybciej niż jednej osobie. Oczywiście w wypadku gdyby w jednym czasie do pracy zgłosiło się więcej jak 3 osoby, to jak najbardziej drugi zespół może działać nad czymś innym (oczywiście jeśli będą do tego warunki i ilość sprzętu), ale też dobrze by było gdyby w takim wypadku jeden zespół działał np nad jedną księgą, a drugi nad inną księgą z tego zespołu – w ten sposób w jedną sobotę możliwe będzie zakończenie pracy nad danym zespołem.

    Jeszcze co do tego wybierania zespołów – zróbmy na początku 3-4 zespoły proponowane przez AP, żeby pokazać im, że chcemy i robimy (a nie tylko szumnie się zapowiadaliśmy), a później już będzie można ustalić, że np jeden zespół przez nas wybrany, a jeden przez nich.

    Na samym końcu taka informacja co do zgłaszania tego u mnie. Damian prześle wszystkim mój nr telefonu i zgłaszanie, że ktoś się wybiera w danym dniu, w danych godzinach pracować proszę zgłaszać mi na maila (d.g.machura@gmail.com) lub przez sms-a. Po zakończonej pracy podobnie proszę o informacje o stronie, na której rozpoczęto i zakończono. Następnie po skończeniu całego zespołu lub przynajmniej księgi poproszę o przekazanie mi zdjęć (na najbliższym spotkaniu lub przy jakiejś okazji) i kolejna chętna osoba dostanie je do tej obróbki (czyli nazwanie plików i sprawdzenie np ostrości i jakości). Oczywiście najlepiej byłoby gdyby osoba posiadająca zdjęcia całego skończonego zespołu od razu zajęła się ich obróbką, ale nie jest to konieczne bo mogą zdarzyć się osoby, które chcą pomóc a nie mają możliwości pracy w AP, więc ich wkładem będzie pomoc przy obróbce.

    To tyle z mojej strony.

    Dawid Machura,

    syn Bronisława, wnuk Ottona, prawnuk Ryszarda, syna Pawła, wnuka Johanna, prawnuka Vitalisa, który był synem Josepha, wnukiem Martina, prawnukiem Antona, którego ojcem był Joann, a dziadkiem Andrzej.

    #4007
    Mirosław Mitrenga
    Administrator

    Krzysiek, poniżej odpowiedzi na niektóre Twoje pytania:
    1. W załączniku listy zespołów do digitalizacji – zwracam uwagę, że na pierwszej stronie są wypisane ksiegi, a na drugiej skorowidze do ksiąg.
    2. Można już podawać swoje propozycje na tym forum, ale najpierw, jak napisał Dawid, zaczniemy od propozycji Archiwum.
    3. Zgadzam się z tym, co napisał Dawid.
    4. Zalecenia załączam poniżej.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #4009
    Mirosław Mitrenga
    Administrator

    Jeszcze raz załącznik z zaleceniami, poprzednio plik był za duży

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #4012
    Dawid Machura
    Użytkownik

    Dla pełnej jasności wrzucam zrzuty tabelek które będę prowadził. W ten sposób każdy będzie wiedział jakie informacje i po co potrzebuję.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

    Dawid Machura,

    syn Bronisława, wnuk Ottona, prawnuk Ryszarda, syna Pawła, wnuka Johanna, prawnuka Vitalisa, który był synem Josepha, wnukiem Martina, prawnukiem Antona, którego ojcem był Joann, a dziadkiem Andrzej.

    #4016
    Joanna Skowron-Szalich
    Administrator

    Czy na zebraniu 30.01 będziemy omawiać szczegóły techniczne – tj dotyczące organizacji miejsca wykonywania zdjęć, oświetlenia, statywu, aparatów itd?
    Z proponowanych zespołów głosuję za parafią ewangelicką w Tarnowskich Górach (bardzo stara parafia i miała rozległy zasięg, dopóki nie utworzyły się parafie młodsze). Z zespołów, które sami mamy zaproponować – Chorzów i Królewska Huta.

    Z poważaniem
    Joanna Skowron-Szalich
    joannask@tlen.pl

    #4018
    Damian Jureczko
    Administrator

    Dobrze, że mam Mirka i Dawida. Pracuję do 19 tej i ciężko mi odpowiadać na czas. Na spotkaniu na pewno będziemy rozmawiać na temat digitalizacji. Ja będę w AP jutro i w poniedziałek. Muszę się jeszcze dogadać z Krzysiem odnośnie statywu. W chwili gdy przywieziemy statyw zrobimy coś na próbę. Jutro także rozejrzę się za oświetleniem. Spokojnie przygotujemy sobie odpowiednie stanowisko pracy. Pieniążki na koncie się już jakieś pojawiły, więc jeśli zajdzie potrzeba coś zakupimy. Telefon do Dawida wyślę niebawem mailem.

    #4033
    Damian Jureczko
    Administrator

    Wszystkim wysłałem numer do Dawida i formularz do wypełnienia . Czekam na zwrot. Proszę zatem o sprawdzenie swojej poczty e-mail.
    Damian

    #4039
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Dziękuje bardzo za udzielenie mi odpowiedzi na moje pytania. Jeżeli chodzi o propozycje digitalizacji zaproponowane nam przez Archiwum Państwowe to ja chętnie zrobiłbym Parafie ewangelickie w Lublińcu oraz Piasku. Tego nie ma zbyt dużo, więc nawet sam mógłbym się tym zająć. Jeżeli chodzi o nasze własne propozycje to popieram wniosek Pani Joanny, by zdigitalizować parafie w Chorzowie i w Królewskiej Hucie. Akta te są w dość złym stanie, a korzysta z nich dużo osób, więc myślę że warto się nimi zająć.

    Ponadto przeczytałem sobie „Zalecenia dotyczące digitalizacji” i tak na dobrą sprawę to trudno będzie się to tego zastosować. W szczególności do wymagań dotyczących sprzętu i warunków w jakich miałaby być przeprowadzana digitalizacja Ja zdaje sobie sprawę z tego, że nas nie obowiązują tak restrykcyjne warunki jak archiwum, ale warto byłoby ustalić jakieś minimalne wymagania, których musimy się trzymać. W sumie nikt nie postanowił odpowiedzieć na moje ostatnie pytanie nr 5 dotyczące spraw technicznych. To znaczy jaki sprzęt wchodzi w grę, o jakich parametrach. Jakie oświetlenie wchodzi w grę i czym dysponujemy na dzień dzisiejszy ?

    #4040
    Damian Jureczko
    Administrator

    Krzysiu nie rozumiem pytań. Przez ostatni rok gdy rozmawialismy o digitalizacji na spotkaniach, poruszalismy rózne aspekty z tym związane. Mówiłem, że musimy niestety liczyć na siebie. Sprzęt? Taki jaki posiada każdy z nas. Pewnie, że w wiekszości przypadków bedzie on nieodpowiedni, ale liczę na to , że będziemy się dobierać w pary. Co do stołu reprodukcyjnego, statywu i oswietlenia to cały czas jesteśmy w kontakcie telefonicznym i ustaliliśmy, że w kwestii statywu nam pomożesz, a lampy kupimy za to co mamy juz na koncie. To początki- jak zawsze trudne. Wpisaliśmy się do KRS-u m. in. po to by móc gromadzić środki na sprzet. Myślimy o tym, ale jak wszystko i to wymaga czasu. W piątek razem z Mirkiem przywieziecie statyw do AP (Mirek jutro do Ciebie zadzwoni). Ja będę tam na Was czekać (wcześniej załatwię sprawy papierkowe). Zrobimy rozeznanie i może próbne zdjęcia. Na spotkaniu przedyskutujemy szczegóły i wyjaśnimy wszystkie niedomówienia pojawiające się w związku z digitalizacją. Jeśli chodzi o zalecenia to mielismy szkolenie w AP i było jasno powiedziane czego się od nas oczekuje, ale jeśli trzeba powtórzę na spotkaniu.
    W sumie to dobrze, że mamy choćiaż Twój statyw bo byłoby krucho…..

    #4064
    Damian Jureczko
    Administrator

    Zaczynamy;)

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years, 3 months temu przez Damian Jureczko.
    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #4085
    Joanna Skowron-Szalich
    Administrator

    Mam kolejne pytanie natury technicznej – po zrobieniu zdjęć trzeba je ponumerować. Czy każdy z nas robi to na własną rękę czy ktoś to będzie koordynował (wydaje się że to byłoby lepsze). Może osoby, które nie mogą jeździć i digitalizować zajęłyby się numerowaniem? Krysia podpowiedziała że istnieje program do numerowania zdjęć. Czy zrobione zdjęcia będziemy przekazywać na spotkaniach raz w miesiącu, czy np zostawiać je nagrane na płytkę w naszej szafie w archiwum? Dobrze, żeby ktoś kontrolował jakość zdjęć, bo przy przekazywaniu do archiwum może się okazać, że część zdjęć trzeba powtórzyć.
    Wszyscy zapewne nabierzemy wprawy, ale warto się zorganizować, żeby przez niepotrzebne błędy nie opóźniać pracy i nie dodawać jej sobie.

    Z poważaniem
    Joanna Skowron-Szalich
    joannask@tlen.pl

    #4086
    Mirosław Mitrenga
    Administrator

    Asiu, koordynatorem digitalizacji jest Dawid Machura. On będzie zbierał płytki – faktycznie to może być dobry pomysł, żeby zostawiać płytki w szafie, chyba że spotkanie byłoby za niedługo, to wtedy można to dać Dawidowi na płytce bezpośrednio. Też wydaje mi się, że osoby, które nie fotografują, mogłyby się zająć numerowaniem plików. Czekamy na zgłoszenia (wtedy trzeba by się umówić z taką osobą i przekazać jej płytkę lub też zostawić w szafie). Oceny jakości będzie też dokonywał Dawid, ale w razie wątpliwości będziemy się kontaktować i konsultować na bieżąco. Myślę, że wszystko wyjdzie w praniu 🙂

    #4087
    Mirosław Mitrenga
    Administrator

    Znalazłem taki program, ale go jeszcze nie wypróbowałem. Nie wiem, czy uda się w tym programie zrobić taką numerację, o jakiej piszemy powyżej.

    http://www.dobreprogramy.pl/ReNamer,Program,Windows,12729.html

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 261)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.