Mikołaj Matuszek

Strona główna Fora Poszukiwania Mikołaj Matuszek

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 60)
 • Autor
  Wpisy
 • #16051
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Mam prośbę do szanownych forumowiczów mających dostęp do dokumentów w ancestry.com o przekazanie danych jeżeli się tam takie znajdują dotyczących Nicolaus Matuschek i jego żony Leopoldine panieńskie nazwisko Wilk.Szukam między innymi nazw miejscowości w których się urodzili.Wiem jedynie że oboje zmarli przed 1919 rokiem w Antonienhütte, polska nazwa tej miejscowości Wirek i że Wilhelm miał na imię ich syn.
  Dziękuję bardzo.

  #16052
  Maciej Makula
  Użytkownik

  Dzień dobry

  W 1919 roku Wirek należał do polskiej części Śląska, a więc ancestry jest bezradne. Natomiast pogrzebałem trochę i udało się odnaleźć inny dokument – akt ślubu Friedrich Joseph Matuschek (1882, 22 lata, ur. Antonienhutte kr. Kattowitz, ślub w Kandrzin ob. Kędzierzyn-Koźle); syn szukanych Mikołaja i Leopoldiny

  Jeżeli pochodzili z Wirku (Antonienhutte) i brali tam ślub, to musiało się to odbyć raczej przed 1860 rokiem. Tak więc ancestry też nie pomoże. Polecam jednak poszukać w księgach metrykalnych z Kochłowic.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 8 months temu przez Maciej Makula.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #16055
  Gigusus
  Użytkownik

  Należał Wirek w 1919 do Polski? Czy dopiero po Plebiscycie w 1921?
  Pozdrawiam
  Andrzej

  #16056
  Maciej Makula
  Użytkownik

  Racja, mój błąd i nadmierne uproszczenie sprawy. Oczywiście Wirek wchodził w obszar terenów objętych plebiscytem i ostatecznie (jak i Katowice) trafił do Polski. Co nie zmienia faktu, że ancestry dla tego obszaru nie posiada kopii akt.

  Ale jeszcze podpowiem w tym temacie, że USC Ruda Śląska ma historyczne akty zgonu bodajże od 1910 roku. W październiku dostałem kopię dokumentu dla mojego prapradziadka z 1917 roku. Czyli 1919 też powinni mieć, a w akcie zgonu powinno być wskazane miejsce narodzin.

  #16065
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dziękuję bardzo Panu Maciejowi i Andrzejowi za wpisy i zainteresowanie się tym wątkiem.Uzupełnię mój pierwszy post o informacje które otrzymałem będąc dzisiaj w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach.Syn Wilhelm o którym wspomniałem urodził się w dniu 24 kwietnia 1852 roku w Bielszowicach, więc ślub jego rodziców Mikołaja i Leopoldyny był prawdopodobnie przed tym rokiem. W metryce napisano że w tym czasie Mikołaj Matuszek pracował w zawodzie förmer co jeśli dobrze przetłumaczyłem znaczy formierz, w załączniku który dołączył Pan Andrzej jest wymieniony następny zawód Mikołaja operator maszyny.W zeskanowanym powyżej dokumencie aktu ślubu z 1882 r. napisano że rodziców pana młodego nie było już w tym czasie na tym świecie-zmarli wcześniej.Zajrzę za radą Pana Andrzeja do zapisów w księgach ślubów z Kochłowic poproszę jednak jeszcze szanownych forumowiczów o szukanie razem ze mną a gdyby znalazły się nowe informacje proszę o dalsze wpisy.
  Pozdrawiam

  #16066
  Andrzej
  Użytkownik

  Witam, zapewne trzeba tego ślubu szukać w Kochłowicach.
  W Bielszowicach jest nazwisko Matuszek, ale nie ma nazwiska Wilk, które to nazwisko przeważa w Kochłowicach.

  Andrzej.

  #16067
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  Nie no trochę Wilków brało ślub w Bielszowicach np. w 1832 Johann Wilk z Maryną Czopik:)

  #16068
  Andrzej
  Użytkownik

  My szukomy kobiety, że tak sie wyraża. Te ślub so podajesz, potem może mieć jakiś późniejszy wpływ na to, że Matuszek urodził sie w 1852 w Bielszowicach, a ślub był poza nimi.

  Andrzej.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 8 months temu przez Andrzej.
  #16070
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dziękuję Panu Panie Andrzeju na ukierunkowanie poszukiwań i wnioskuję że przychyla się Pan do zdania Pana Macieja z wcześniejszego wpisu aby szukać wśród zeskanowanych ksiąg z aktami ślubów z Kochłowic .Krótkie wyjaśnienie pewnego problemu technicznego – mam wolne łącze internetowe z telefonu komórkowego używanego jako modem i długo czekam na otwarcie się strony zawierającej skan, chciałem sobie ułatwić poszukiwania poprzez skorzystanie z komputera w naszej bibliotece ale tam z kolei nic się nie wyświetla.Dlatego moja prośba do forumowiczów o poświęcenie czasu i pomoc w przeglądnięciu skanów ślubów z Kochłowic od 1852 roku i lat wcześniejszych oraz ewentualne podanie linka.Natomiast jeżeli ja w międzyczasie znajdę informację na ten temat w tych księgach napiszę o tym na forum.
  Jeszcze pozdrowienia dla Pani Gabrieli.Imiona i nazwiska małżonków które Pani napisała obecnie nie jestem w stanie skojarzyć z poszukiwanymi osobami i rozeznać jakie są ich powiązania rodzinne z postaciami które wymieniłem.

  #16071
  Andrzej
  Użytkownik

  Prześledziłem zgony od 1846 do 1862 włącznie w Bielszowicach. Nie ma tam nikogo z rodziców Matuszek – Wilk. Jest jedno dziecko lat 5 w 1848, ale nie ma podanych rodziców.

  Andrzej.

  #16072
  Ryszard 2
  Użytkownik

  Dziękuję Panu Panie Andrzeju za poświecenie czasu na poszukiwania.Natomiast ja przejrzałem skany z zapisami ślubów w Kochłowicach z roku 1852 i jeśli wszystko dobrze odczytałem nie ma tam danych dotyczących Mikołaja Matuszka i jego żony Leopoldyny.Będę szukał dalej w dniu jutrzejszym.

  #16073
  KAPHIS
  Użytkownik

  Witam,

  zacznijmy od tego , że nazwisko młodej to Wolf.
  Rok/1847,Nr.aktu/1 ,pan młody Nicolaus Mathuszek ,panna młoda Leopoldine Wolf, miejscowość Dębieńsko – Orzesze św Jerzego , data 24 stycznia 1847
  on z Orzesza 26 lat, ona z Ornuntowitz 23 lata.
  Akt ślubu do zobaczenia w zakładce Metryki i indeksy tu na Silius Radicum.

  Pozdrawiam Marek

  #16074
  KAPHIS
  Użytkownik

  Ornuntowitz to Ornontowice

  Pozdrawiam Marek

  #16075
  KAPHIS
  Użytkownik

  a ,że masz powolne łącze to dodam to tutaj 😉

  Pozdrawiam Marek

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #16077
  Andrzej
  Użytkownik

  Dzień Dobry. I od razu wiadomo o co chodzi. Ornontowice znów wiadomości do zdobycia w Kurii. A Orzesze. On by się urodził około roku 1821. Zobaczę czy coś da się w tej sprawie zrobić w ciągu dnia.

  Pozdrawiam

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 60)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.