Poszukiwanie zaginionego

Strona główna Fora Poszukiwania Poszukiwanie zaginionego

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #28634
  JustynaHerok
  Użytkownik

  Witam, proszę o pomoc. Czy już moje poszukiwania się zakończyły czy ktoś z Was może mi doradzić gdzie bym jeszcze mogła szukać swojego pradziadka.
  Napisałam prośbę do PCK. Biuro Informacji i Poszukiwań odpisało:
  „W odpowiedzi na zgłoszenie uprzejmie informujemy,że w wyniku naszych poszukiwań uzyskaliśmy z Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Monachium informację, że Alois Mandera, ur. 14.06.1914r. w Eichenau/Katowice jest zarejestrowany w bazie danych NCK Monachium jako zaginiony w czasie II wojny światowej. NCK Monachium zwrócił się wówczas w tej sprawie do Deutsche Dienstelle, lecz nie udało się uzyskać stamtąd żadnych informacji o jego losie; informacje z nieśmiertelnika -50-2/I.E.B. 469 ( 2 kampania, 469 zapasowy batalion piechoty)”
  Ostatni list od niego moja prababcia otrzymała 18.12.1944r, był o n wówczas żołnierzem 13 kampanii, 68 pułku fizylierów.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  JK

  #28635
  AdamKropek
  Użytkownik

  Pani Justyno,

  niestety nie mogłem tego w sieci odnaleźć, ale kiedyś chyba na TVP Historia był program późno w nocy o pewnym Panu ze Śląska, który poszukiwał swojego ojca zaginionego na froncie wschodnim i po latach poszukiwań odnalazł ten grób w Rosji. Nie mam więcej szczegółów, ale chłop był bardzo zdeterminowany i mu się udało.

  To że jakiś urząd napisze, że nic nie znalazł, to nie znaczy, że tego tam nie było, tam są też tylko ludzie którzy się mylą, mają zły dzień, albo się im nie chce. Mówię z autopsji.

  Na Pani miejscu pisałbym bezpośrednio do Deutsche Dienstelle w Berlinie z prośbą o podanie przebiegu służby.
  Mimo to poszukałbym także grobu na https://www.volksbund.de/en/erinnern-gedenken/gravesearch-online, wpisując różne wersje nazwiska, literówki to standard w dokumentach.
  W załączniku informacje z monografii Wehrmachtu z 1977 roku opracowanej przez Georga Tessina, ale nie jestem pewny.

  Powodzenia
  Adam

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #28690
  KAPHIS
  Użytkownik

  Witam

  Füsilier-Bataillon 68 wchodził w skład 68. Infanterie-Division. Do grudnia 1944 pozostawali w Beskidach przy 1. Panzerarmee.

  źródła Wikipedia i Lexikon der Wehrmacht

  Pozdrawiam Marek

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.