Prośba o pomoc z tłumaczeniem niemieckojęzycznego aktu zgonu z 1908r.

Strona główna Fora Tłumaczenia Prośba o pomoc z tłumaczeniem niemieckojęzycznego aktu zgonu z 1908r.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #18459
  margot
  Użytkownik

  Bardzo proszę o pomoc w przetłumaczeniu niemieckojęzycznego wpisu dot. zgonu Johanna Jeziorski, (akt nr 317, drugi od góry na zdjęciu), z 1908r.

  Niestety nie jestem w stanie tego pisma odręcznego zdeszyfrować.

  Serdecznie dziękuję!

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #18463
  Remigiusz
  Użytkownik

  Szałsza, data śmierci 25 lipiec, data pogrzebu 28 lipiec, Jan Jeziorski syn Agnieszki Świtała z domu Jeziorski (wdowa po Janie Świtała) wiek zgonu 7 lat i 24 dni i zaznaczone, ze nieslubny syn.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 years, 8 months temu przez Remigiusz.
  #18465
  margot
  Użytkownik

  Ślicznie dziękuję za pomoc!

  #18478
  Jan Proski
  Użytkownik

  Przepraszam, że się wtrącam, ale mam pytanie do Remigiusza.
  Gdzie tam pisze, że ona jest wdową po Janie?

  Ja tam czytam Stiefvater. W rubryce Erben pisze: „Eltern und 2 Geschwister, Martha und Josef Jeziorski.”

  #18480
  Remigiusz
  Użytkownik

  A tak dokładnie. Za szybko przeczytałem. Stiefvater – ojczym.

  #18481
  margot
  Użytkownik

  O, bardzo dziękuję za nowe informacje. Zgadza sie, ze na pewno Agnes miała córkę Marthę (moja prababcia, urodzina. 1893r. w Bielszowicach, również nieślubna). Jak i faktem jest, że Agnes wyszła za mąż, bowiem na akcie ślubu jej córki, z 1919r. jest wzmianka, że Agnes nazywała się wtedy Schwitalla i zamieszkiwała Wieszową.

  Ale o tym, że Agnes miała co najmniej trójkę dzieci to nie wiedziałam. Wiedziałam tylko o Marcie, ale to że miała jeszcze dwóch braci, Johanna, którego akt zgonu tyczy i Josefa, to dla mnie odkrycie.

  O ile na akt zgonu wspomnianegi trafiłam przypadkiem, sprawdzając co jakis czas czy coś nowego doszło w szukajce na stronie genealodzy.pl, tak o Josfie nie mam żadnych wzmianek.

  Nawet na akcje zgonu Marthy, z 1923r. jest tylko informacja, że dziedziczy jej córka, wówczas trzyletnia Agnieszka i matka, w/w Agnes.

  Za to w rodzinie krąży opowieść, że moją babcię, czyli córkę Marthy, w latach 60tych odwiedził jakiś nieznany krewny, ponoć wujek o nazwisku Jeziorski. Być może to był Józef tylko z jakiegoś powodu nie był wspomniany w dziedziczących po śmierci Marthy.

  Zatem to dla mnie nowy trop.

  Tak jak nie wiedziałam jak miał na imię mąż Agnes, (która z tego co widzę po jej akcie urodzenia, akcie urodzenia Marthy i jej akcie ślubu oraz akcie zgonu Johanna, przemieszczała się od Świbua, przez Bielszowice, Szałaszę aż do Wieszowej, a po drodze może i inne miejsca były, o których nie wiem).

  #18482
  Jan Proski
  Użytkownik

  Margot,

  w aktach zgonu jako spadkobierców podawano zasadniczo tylko małżonków, rodziców, rodzeństwo i dzieci zmarłego (w zależności od statusu zmarłego). Dalsze pokrewieństwo nie interesowało nikogo. Z tego względu nie mogłaś znaleźć Józefa w akcie zgonu jego siostry Marty, jako że ona miała już swoją rodzinę i niejako swoich spadkobierców.

  #18483
  margot
  Użytkownik

  O, to nie wiedziałam.
  Dziękuję za wyjaśnienie!

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.