PRZODKOWIE WYZNANIA MOJŻESZOWEGO

Strona główna Fora Historia PRZODKOWIE WYZNANIA MOJŻESZOWEGO

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 18)
 • Autor
  Wpisy
 • #5128
  Damian Jureczko
  Administrator

  W wątku poswięconym „Genezie nazwisk” pojawiło sie zagadnienie dotyczące zamieszkujących Śląsk Żydów. Współcześni mieszkańcy śląska- zarówno Ci , którzy uważają się za Ślazaków, jak i Ci którzy nieszczególnie czują sie związani z kulturą tej ziemi maja wśród swoich przodków osoby, które nie zawsze byli katolikami. Dlatego postanowiłem założyć dwa osobne watki poświęcone – jeden Ęwangelikom, drugi ludnosci wyznania mojżeszowego.

  Proponuję także zakładać wątki odnośnie innych wyznań, narodowości czy też zawodów lub profesji. Jestem zdania ,że każdy z naszych Przodków niezależnie od tego kim był zasługuje na naszą wdzięczność i uznanie. W końcu dzięki niemu istniejemy;)

  Damian Jureczko

  #5135
  Damian Jureczko
  Administrator

  Na początek wszystkim tym, którzy chcieliby zgłębić historię Żydów na Śląsku polecam książkę wchodzącą w skład tzw. ZESZYTÓW RYBNICKICH. pt. „ŻYDZI NA GÓRNYM ŚLĄSKU W XIX i XX WIEKU” praca zbiorowa pod redakcją Barbary Kalinowskiej -Wójcik i Dawida Kellera. Jest to potężny zbiór artykułów różnych autorów poświęcony tematyce żydowskiej na Górnym Śląsku.
  Z punktu widzenia genealoga na szczególna uwagę zasługuje artykuł p. H. Dudały „Konwersje Żydów na katolicyzm na Górnym Śląsku (XVII-XIX wiek)

  Przytoczę kilka przykładów:
  16.07.1670r. Chrzest Żydówki Anny w Bogucicach ( dzis dz.Katowic) (AA. w Kat. KM. sygn.652 Katowice -Bogucice, chrzty (1659-1716)- chrzest w obecności licznej szlachty

  10.06.1731 Joannes Antonius Rybnicki ( AA. w Kat. , KM, sygn 379. Rybnik, chrzty 1707-1750) – jego ślub 23 lipca 1731r.

  30.08.1750 – 20 letni żołnierz wyznania mojżeszowego Josephus Niewiadomski (Niewiagomski), który dwa lata później ożenił się z rybniczanką Anną Hoffmann.
  (AA. kat, KM, sygn. 378 Rybnik, chrzty 1750-1766)

  Wg artykułu po 1730 r. takich konwersji w Rybniku było 7 . Byli to dorośli mężczyźni z których czterech nosiło nazwisko Rybnicki.

  W 1706 w Pszowie ochrzczony został Ojciec rodziny Jan Jacob, po chrzcie Józef- karczmarz w Pszowie. Jego żona i czwórka dzieci ochrzczeni zostali w Pszowie w 1714r.

  W 1725r. w Bieruniu- Ojciec rodziny Lewek i jego czwóro dzieci.
  W 1779r. żyd- ojciec rodziny i jego pięcioletni syn
  1785r. w Pszowie ojciec rodziny , arendator Joseph Mszański, a w 1795r. w Godowie córka w/w Josepha Mszańskiego ze swoim 6 -letnim synem

  W 1811 w Bujakowie ochrzczonych zostało dwóch braci Abraham i Salomon Feige (25 i 20 lat). Trzy lata później została tam ochrzczona ich siostra 25 letnia Marianna Feige

  W 1824 i 1828 r. ochrzczono kolejno dwie siostry- 18 letnia Henczel Heimann(Heymann) i Haischer Heimann- córki Isaaca Heimannna. Kolejna z sióstr Johanna(Johanne Hedwige) (7 letnia) ochrzczona została 27.12. 1829r. w Piekarach Śląskich. Jej ojciec Izak (Isaac) był żydem z Chropaczowa.

  1834r. Rybnik Matka trójki dzieci Johanna Silberstein (11.6. 4) -wdowa
  1840 r. Rogów- Matka z jednorocznym nieślubnym dzieckiem – Paulina Bendlich
  1840r. Mikołów – trzech braci Fröhlich (20.18.10 lat)
  1847 Bełk- Rosa Cohn – niezamężna matka z 15 letnim synem
  1848 Bogucice- dwie siostry Loewenstein
  1851 Matka (wdowa po Levim Schaeferze) Charlotte Schaeffer i jej trzech synów (14, 12.5 i 8 lat) – Matka to Charlotte Maria Magdalena Schaeffer z domu Hausdorff – z Mysłowic
  1883r. Piekary Śląskie Dziewczynka Henriette Berger
  1885r. Piekary Śląskie Matka w/w dziewczynki Eva Berger z domu Karliner wraz z czwórka dzieci
  1895r. Wola – niezamęzna matka Dorothea Gluckmann i dwójka jej dzieci
  1895r. Katowice ( parafia NMP) 5 rodzenstwa – dzieci Mojżesza Sciezorka

  W w/w artykule jest podanych o wiele więcej konwersji np. żydów którzy później wstąpili w stan kapłański np.
  ” 23 lutego 1834r. w Piekarach Śląskich ochrzczony został 17 -letni Jacob Wartenberger, urodzony w Częstochowie (16 sierpnia 1834r.), syn Bernarda Steinmanna i Rosel Wartenberger, późniejszej żony karczmarza z Józefowca, Barucha Schafera. Po konwersji Jacob Wartenberger występował już jako Paul Kamieński vel Steinmann”.
  Sama historia późniejszego księdza jest bardzo ciekawa i pokrótce opisana.

  Choć sam jeszcze (celowo tak napisałem – w końcu tego nie da sie przewidzieć) nie trafiłem u siebie na przodków wyznania mojżeszowego bardzo mnie ten temat zainteresował. Stało sie tak, gdyż jeden z Przodków moich córek okazał sie przechrzczonym żydem.
  15 stycznia 1851r. w Piekarach Śląskich został ochrzczony urodzony w Nakle Sląskim (17 marca 1830r.) Wilhelm Heimann (Heymann) syn Abrahama Heimanna i Charlotty z domu Lustig. Wilhelm na chrzcie przyjął imię Carl. Miesiąc później 17 lutego 1851r. Carl Heimann poslubił Josephe z domu Bujoczek z Nakła Ślaskiego- córkę Tomasza i Barbary z d. Pozimskiej.
  Carl( Wilhelm) pochodził z znanych rodów żydowskich Heimannów i Lustigów. Jeden z jego synów August Heimann w 1898r. w Tarnowskich Górach poślubił Johannę z domu Lustig, która zapewne także była potomkinią Tarnogórskich Lustigów.
  Carl zmarł dość szybko bo juz w 1875r. ( byc może praca na kopalni była dla niego zbyt ciężka), a jego potomkowie bardzo szybko zapomnieli o jego żydowskich korzeniach) . Dzieci jego córki Zofii – żony Ludwika Holewy z Nakła nie zdawali sobie sprawy z religii ich przodków. Była to typowa śląska rodzina jakich wiele, której losy ściśle związane były z historią tego regionu. „W doma się godało” , a w czasie wojny i jak wielu ślązaków Wehrmacht także zaliczyli.

  Piszę o tym głównie dlatego, że powinnismy sobie zdawać sprawę z tego, że wielu z naszych przodków nie znamy. Wielu znamy tylko z imienia. Nie znamy takze np. potomków ów Anny – ochrzczonej żydówki z Rybnika w 1670r. o której pisałem wyżej.
  Sląsk to nie tylko Starzik kiery godoł w doma i wyzywoł od pierońskich goroli kożdego chachara co mu zawodzoł… może się okazać, ze sięgając dużo dalej w głąb znajdzie sie ktoś o zupełnie innych korzeniach i kulturze…..

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 year, 10 months temu przez Damian Jureczko.
  #5149
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Damianie,

  Dziękuję za źródło (chętnie do niego zajrzę) i ciekawy wpis.

  Nie trzeba mnie przekonywać, że wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy (Noego),
  więc wszyscy mamy korzenie semickie.

  Badania genealogiczne nie prowadzę według jakiegoś schematu, czy pod presją oczekiwań rodziny, czy pod dyktando z góry założonej tezy. Mało tego, nie ma dla mnie tematów tabu, choć w rodzinie nie wszyscy podzielają moją otwartość dla tego, co napotkam w księgach parafialnych. A napotkać można bardzo wiele, jak wiesz.

  Tym niemniej, wpis Twój potwierdza moje spostrzeżenie, że konwersje Żydów na Katolicyzm były bardzo rzadkie, a w rejonie moich poszukiwań (ziemia lubliniecka i tarnogórska) praktycznie nie występowały. Pisałem, że konwersje Żydów na denominacje protestanckie w związku z ideą asymilacyjną w XIX w. zdarzały się częściej i to także w niektórych przykładach, które podałeś, ma odzwierciedlenie.

  Przypomnę, że temat został wywołany przez Mirosława, który postawił tezę o wpływie żydów na tożsamość śląską.

  Podtrzymuję, że była ona marginalna. Mój pogląd znajduje także potwierdzenie w tym, co napisałeś o rodzinie Twojej żony.

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #5200
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Arturze, czy mógłbyś rozwinąć wątek konwersji Żydów na denominacje protestanckie?
  Właśnie taki przykład mam w wśród przodków męża. Interesuje mnie teoria asymilacji Żydów, choć wydaje się że przechrzczenie „mojego” Żyda miało watek obyczajowy. Szczegóły wkrótce.

  W publikacjach i internecie trudno znaleźć informacje na temat historii Żydów – oto link do artykułu na temat historii Żydów mysłowickich obrazującego również historię i migrację Żydów w Prusach:
  http://www.sztetl.org.pl/pl/article/myslowice/5,historia/?action=view

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #5301
  Damian Jureczko
  Administrator

  Szukając Haymannów i Lustigów przerabiam Tarnowskie Góry i okolice. Postanowilem wrzucić na stronkę fragment moich ustaleń dotyczących Żydów w Tarnowskich Górach. Może te nazwiska komuś się kiedyś przydadzą. Materiału mam już bardzo dużo i jeśli będzie zainteresowanie odnośnie poszczególnych Rodzin to dodam to co mam. Bardzo przepraszam za błędy w pisowni nazwisk i imion. To dla mnie nowość i mam nadzieję, że zostanę poprawiony przez osoby bardziej obyte z tematem.

  Tarnowskie Góry – spisy osób wyznania mojżeszowego

  1808r.
  Benjamin Cohn
  1812r.
  Benjamin Cohn i Isaac Bloch
  1815r.
  Isaac Bloch
  Lorenz Freund
  Loebel Eisner
  Joseph Cohn
  Moses Gutmann
  Lazar Edelstein
  Simon Kaiser
  Lazar Blumenfeld

  1823r.
  Isaac Bloch
  Loewy Freund- rabin syn rabina z Bytomia Mosesa Israela Freunda
  Lazarus Blumenfeld
  Loebel Elsner
  Benjamin Cohn
  Mendel Popelauer
  Israel Pniowe
  Isaac Freund
  Jacob Goldberger
  Abraham Freund
  Loebel Kayser
  Jonas Blumenfeld
  Mendel Starke
  Heimann Wiener
  Valentin Landsberger

  1861 rok

  urodzenia

  Salomon Schlesinger – Tarnowskie Góry – Isidor
  Jacob Kochmann – Tarnowskie Góry – Ernestine
  Emanuel Krebs – Tarnowskie Góry – Rosalia
  Jonas Prayss – Kozłowa Góra – Emanuel
  David Ritter – Tarnowskie Góry – Simon
  Lazarus Heymann – Repty – Theresia
  Rosalia Haendel z d. Gerstel- wdowa z Bisii – Helena
  Emanuel Peres – Tarnowskie Góry – Wilhelm
  Adolph Lustig – Tarnowskie Góry – August
  Salomon Friedlander – Rybna – Maria
  Louis Eger – Kozłowa Góra – Nanni
  Joseph Siedner – Miasteczko Śląskie – Loebel
  Salomon Fischer- Tarnowskie Góry – Joseph
  Louis Roth – Tarnowskie Góry – Martin
  Adolph Freunkel – Stare Repty – Flora
  Moritz Pase – Tarnowskie Góry – Regina
  Adolph Schlesinger – Tarnowskie Góry – Ida
  Isaac Munzer – Rudne Piekary – Bernhard
  Salomon Glass – Tarnowskie Góry- Eduard
  Joseph Rischowsky – Tarnowskie Góry – Fanni
  Heymann Gerstel – Stare Chechło – Max
  Fabisch Weissenberg – Kempczowietz- Abraham
  Jacob Preys – Tarnowskie Góry – Linda?
  David Laufer – Wieszowa – Jettel
  Heischer Fuchs – Tarnowskie Góry – Isidor
  Siegfried – Munzer (Minzer)- Tarnowskie Góry – Hermann
  Loebel Pose – Rudne Piekary – Phillip
  Aleksander Preyss – Radzionkow- Isidor
  Joseph Guttmann – Tarnowskie Góry – Lehme?
  Michael Lustig – Radzionków – Simon
  Lazarus Modller (Mosller) – Miasteczko Śląskie – Max?
  Moritz Grunbaum – Miasteczko Śląskie – Linn..?
  Ignatz Sandheim – Tarnowskie Góry – Clai.?
  Emanuel Stein – Tarnowskie Góry – Leopold
  Heinrich Gerstel – Nakło – Pink…?
  Leopold Brauer – Orzech – Simon
  Fabian Schindler – tarnowskie Góry – Sophia
  Rosalia Haendler z domu Gerstel– wdowa z Bisii – Louis

  Śluby

  Salomon Fraenka z Wieszowej z Rosalią Altmann – 7 luty
  Hirschel Cohn z Michałkowic z Saarą Boehm – 7 luty
  Joseph Siedner z Miasteczka Śląskiego z Rosalia Riesenfeld – 11 marzec
  Isaac Krebs z Langendorf z Handel Krebs – 14 czerwiec
  Markus Wiener z Hohenlohehutte z Theresią Goerke – 3 lipiec
  Carl Bernhard z Tarnowskich Gór z Sophią Muller – 15 lipiec
  Ignatz Sandheim z Tarnowskich Gór z Rosette Fuchs – 17 sierpień
  Hirschel Weissenberg z Chorzowa z Handel Dombrowski – 11 wrzesień
  Mendel Bloch z Brzezii k. Raciborza z Saarą Fraenkel – 16 wrzesień
  Mendel Pinczower z Friedrichhutte z Handel Freund – 24 wrzesień
  Louis Heymann z Tarnowskich Gór z Handel Perls 20 listopad
  Wolf (Wilhelm) Heymann z Miasteczka Śląskiego z Florentine Boenisch – 16 grudzień

  Zgony

  Loebel syn Salomona Friedlander z Rybnej 1, 5 roku
  Ludwig syn Samuela Loewi z Tarnowskich Gór – 1 rok i 4 miesiące
  Samuel syn Isaaca Lustig z Nakła – 24 lata
  Wilhelm syn Emanuela Peris z Tarnowskich Gór – 4 miesiące
  Joseph syn Jacoba Magud z Rudnych Piekar 9 miesięcy
  Hnida? Córka kupca Epsteina z Tarnowskich Gór – 3 lata
  Fromitta córka Jacoba Silbermann z Tarnowskich Gór – 1 rok i 6 tygodni?
  Wdowa Marianna Schwietzer ze Zbrosławic – 62 lata
  August syn Adolpha Lustiga z Tarnowskich Gór – 4 miesiące
  Isaac syn Simona Brauer z Kozłowej Góry 1 i ¼ roku
  Linna córka Isaaca Riesenfelda 1 i ½ roku
  Louise Preuss z domu Riesenfeld z Radzionkowa – 38 lat
  Simon Brauer z Kozłowej Góry – 41 lat
  Wdowa Jettel Neumann z Nakła – 70 lat
  Moritz syn Israela Wolf Nossen – 1 ¼ roku
  Louis syn Simona Ehrlich z Nakła – 8 miesięcy
  Leopold syn Josepha Siedner z Miasteczka Śląskiego – 5 miesięcy

  1862 rok

  urodzenia

  Julius? Salci? Loewenstaum – Miedary – Rosalia
  Mendel Pinczowic (Pinczower) – Friedrichhutte – Mathilde
  Alexander Pouyss – Radzionków – Anna urodzona w czerwcu 1859
  Alexander Preyss – Radzionków Isidor urodzony 2 września 1857r.
  Moritz Freund – Tarnowskie Góryt – Otto
  Emanuel Perls – Tarnowskie Góry – Valentin
  Isaac Louisi Freund Tarnowskie Góry – Laura
  Abraham Schweitzer – Zbrosławice – Max
  Moritz Epstein – Tarnowskie Góry – Charlotte
  Jacob Mergud (Magud)– Rudne Piekary – Salo
  Adolph Lustig – Tarnowskie Góry– Adolph
  Heinrich Magud – Piaseczna – Ca……?
  Carl Burchard – Tarnowskie Góry – Georg
  Marcus Brauer – Nakło Śląskie – Libetta
  Isaac Riesenfeld – Miasteczko Śląskie – Wilhelm
  Louis Heymann – Tarnowskie Góry – Wilhelm
  Moritz Brauer – Stare Chechło – Anna
  Louis Roth – Tarnowskie Góry – Salo
  Wilhelm Heymann – Miasteczko Śląskie – David
  Isaac Bochm – Nakło Śląskie – Max
  David Ochs – Tarnowskie Góry – Amalie
  Josep Seidner- Miasteczko Śląskie – Handel
  Seimon Ehstein – Nakło Śląskie – Adolph
  Joseph Ring – Nakło śląskie – – Fannie
  Heinrich Krakauer – Friedrichhutte – Jeditta?
  Emanuel Krebs – Sarnowitz – Hugo
  Lazarus Heymann – Stare Repty – Dawid
  Moritz Pese – Tarnowskie Góry – Max
  Markus Fischer – Tarnowskie Góry – Gustav
  Adolph Schlesinger – tarnowskie Góry – Ludvig
  Hersch Żarek – Stare Repty – Israel Heim
  Isidor Hirschmann – Tarnowskie Góry – Adolph
  Abraham Wolfsohn – Tarnowskie Góry – Salomon
  Salomon Guchs – Tarnowskie Góry – Lotte
  Jacob Silbermann – Tarnowskie Góry – Olga
  Simon Heymann – Tarnowskie Góry –Cecilie??
  Aron Pfeil? – Kozłow Góra – Richel
  Jacob Kochmann – Tarnowskie Góry – Traugetta?
  Aron Sorski – Tarnowskie Góry – Louise
  Isaac Goldstein-Hendel

  Śluby

  Abraham Sussmann z Rosalią z domu Gerstel z Bissi – 27 luty
  Eduard Hadra z Hanie z domu Schariwald z Tarnowskich Gór- 17 marzec
  Aron Pfeil z Handel z domu Aronade z Kozłowej Góry – 1 maj
  Hermann Cohn z Lene z domu Preyss z Radzionkowa – 15 październik
  Simon Heymann z Rosalią Tiernendorffel? Z Tarnowskich Gór – 15 październik
  Samuel Kosterlitz z Lenna Ausrichtig z Tarnowskich Gór – 23 listopada

  Zgony

  Isaac Mocller z Tarnowskich Gór- 75 lat
  Regina córka Abrahama Schwiebzer? Ze Zbrosławic – 3 lata
  Phillip syn Heinnitza Gerstel z Nakła – 5 miesięcy
  Valentin – syn Emanuela Perls z Tarnowskich Gór
  Phillipine córka Loebel Pese z Rudnych Piekar – 5 miesięcy
  Simon syn Leopolda Brauer z Orzecha – 4 miesiące
  Laura córka Isaaca Loewi Freund z Tarnowskich Gór 6 miesięcy
  Louise ………………….z Tarnowskich Gór – 45 lat
  Simon syn Seimona Bruera ze Starego Chechła – 6 miesięcy
  Jonas Blumenfeld – z Tarnowskich Gór – 68 lat
  Toni córka Salomona Fischer z Tarnowskich Gór – 5 lat
  Bernhard Fuchs z Miasteczka Śląskiego – 68 lat
  Ludwig syn Adolpha Schlesingera z Tarnowskich Gór- 3 miesiace
  Isidor – syn Aleksandra Preiss z Radzionkowa
  Julcie córka Moritza Gluchsmann z Friedrichgrube – 21 lat
  Adolph syn Adolpha Lustig z Tarnowskich Gór- 8 miesięcy
  Mathilde córka Emanuela Piniower?? Z Wieszowej – 11 miesięcy

  #5331
  Damian Jureczko
  Administrator

  Dotarłem do rodzeństwa Wilhelma (Carla) Heimanna). Abraham Heimann i Charlotte z d. Lustig pobrali się ok 1824r.
  Mieszkali w Nakle Śląskim do 1833r. Potem w Stolarzowicach. Do Nakła trafili prawdopodobnie z ziemi Lublinieckiej.

  Dzieci Abrahama i Charlotty Heimannów (Heymann)
  1825r. Isaac
  1826r. Julius
  1828r. Fischel
  1829r. Jacob
  1830r. Wilhelm
  1834r. Joseph
  1837r. Rosel
  1842r. Samuel
  1844r. Dorel

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 years, 10 months temu przez Damian Jureczko.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 years, 10 months temu przez Damian Jureczko.
  #5333
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Pra-pradziadek mojej teściowej okazał się być Żydem, który przeszedł na wiarę ewangelicką. Rzecz działa się w parafii ewangelickiej w Golasowicach w Księstwie Pszczyńskim (obecnie gmina Pawłowice).
  Fakty:
  Herszel Ruth urodził się około 1789 w Brzezince koło Mysłowic, jako syn Abrahama Ruth, arendatora (dzierżawcy). Nazwisko Ruth można odczytywać zarówno jako Ruth, jak i Roth. Hebrajska litera g ((gimmel ) w tym nazwisku może być odczytywana jako o lub u.Niestety edytor tekstu forum nie rozpoznaje hebrajskich liter, więc nie udało mi się wkleić hebrajskiej wersji nazwiska.
  W jego akcie zgonu z 1847 odnotowano, że został ochrzczony w parafii Golasowice w nieokreślonym dniu w 1822 i odtąd nazywał się Johann Jarząbski. Mieszkał w Jarząbkowicach, stąd wzięło się nazwisko. Niestety, pomimo tego, iż istnieją kompletne księgi wraz z indeksami z tego okresu, aktu chrztu nie udało się odnaleźć. Czy w ogóle nie był zapisany? Czy chrzest był zapisany w innym miejscu? W styczniu 1823 została ochrzczona Anna – córka Johanna Jarząbski i Ewy z domu Badura. Zaś 12 sierpnia tego roku Johann i Ewa, córka Jana Badury chałupnika i karczmarza, zawarli ślub. W chwili ślubu Johann miał 34 lata, zaś Ewa 20.
  Moja teoria obyczajowa jest taka:
  Herszel Ruth, rzeźnik z zawodu, zawędrował z Brzezinki do Jarząbkowic (około 60 km). W Jarząbkowicach karczmę prowadził Badura, który miała córkę Annę. Herszel spotykał się z Anną, a kiedy zaszła w ciążę przyjął chrzest i ich córka urodziła się już po tym fakcie. Następnie wzięli ślub.

  Krzysiu – bardzo dziękuję za poszukiwania.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #5335
  Damian Jureczko
  Administrator

  W Tarnowskich Górach swego czasu przebywał Dawid Roth. Może krewny? Poniżej zamieszczam kartę z wpisem dotyczącym jego rodziny. Jest to fragment całej ksiegi. u góry sa tabelki. Może ktoś przetłumaczy poszczególne rubryki. Mniej więcej wiem czego dotyczą, ale miło by było miec dokładne tłumaczenie. Księga może sie jeszcze komuś przysłuży.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 years, 10 months temu przez Damian Jureczko.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #5338
  Damian Jureczko
  Administrator

  I jeszcze coś dla Zygmunta Schaefera;) Jego Przodkowie to Loebel Schaefer i Charlotte z d. Hausdorf z Mysłowic. Znalazłem coś co może pomóc.

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #5341
  Damian Jureczko
  Administrator

  I na koniec stronka z genealogią wielu rodzin wyznania mojżeszowego zamieszkałych swego czasu na Śląsku

  http://www.thekesters.net/Genealogy/About_Me.html

  #5348
  Damian Jureczko
  Administrator

  Zespół 1441 Akta Miasta Tarnowskie Góry z AP w Katowicach. HAUPT REGISTER UBER ARM UND ABZUG DER JUDEN (1817-1847)

  Spis większości występujących w księdze nazwisk
  A
  Ader/Adler
  Altmann
  Alsmann

  B
  Batkowitz/Botkowitz
  Badrian
  Baunder
  Berliner
  Bernhard
  Berger
  Bielschowsky
  Birkenfeld
  Biskupitzer
  Blendowski
  Bloch
  Blumenthal
  Boehm/Behm/Bochm
  Breithart
  Brenner
  Brahn
  Bujakowski
  C
  Cassierer
  Cintawer
  Cohn
  Courunt
  D
  Danziger
  Deutsch
  Dombrowski
  E
  Eger
  Ehrlich
  Ehrenhaus
  Eisenberger
  F
  Faerber
  Fernbach
  Frey
  Friedenstein
  Friedlander
  Fiedler
  Fischer/Fisher
  Friedmann
  Freund
  Freundenthal
  Froehloch/Frochlich
  Fuchs

  G
  Gaertner
  Gerstel
  Glaser
  Gluks/Gluksmann
  Goldmann
  Goldschmidt
  Goldstein
  Gorker
  Gottnelf
  Greitzer
  Grossmann
  Grunbaum
  Grunpeter
  Grunwald
  Guttmann
  H
  Hamburger
  Hammer
  Handler
  Hausdorf
  Heimann
  Hertzko
  Herzfeld
  HorwitzHerz
  Herzberg
  Holleander/Hollander
  I
  Isac
  J
  Jacobsohn
  Jacobowitz
  Joachimsthal
  Joseph
  Jochowitz/Jodkowitz/Joskowitz
  Juliusburger/Juliusberger
  K
  Karfunkelstein
  Karliner
  Kary
  Katz
  Keiser/Kaiser
  Kirschstein
  Kleeman
  Knoche
  Kochmann
  Kohn
  Koenigstein
  Koplowitz
  Kosterlitz
  Krakauer
  Krebs
  Kretchmer
  Kuksman
  Kusnitzki/Kuschnitzki

  L
  Laband
  Lange
  Laufer
  Lehrer
  Lendsohutz
  Leppmann
  Leschnitzer
  Lindenberger
  Lippinann
  Loewi
  lomnitz
  Ludniowski
  Lustig
  M
  Magul
  Mai
  Manheimer
  Marmeberg
  Metzner
  Mirauer
  Moritz
  Muller
  Munzer
  Myslowitzer
  N
  Neumann
  Niebyl
  O
  Olschowski
  Ochs
  Oppler
  Orgler
  P
  Paniowka
  Paniowsky
  Pase
  Perls/Perl
  Pesach
  Pniower
  Pincus
  Pioskowski
  Politzer
  Poppelauer
  Prager
  Prietzer
  Preiss
  Preuss

  R
  Rachel
  Reichmann
  Richter
  Ring
  Rosenbaum
  Riesenfeld
  Rokittnitz
  Rosenfeld
  Roth
  Rothmann
  S
  Sander
  Sachs
  Saul
  Seidel
  Seidemann
  Schaeffer
  Schall
  Schalscher
  Schierokauer
  Schindler
  Schlesinger
  Schuller
  Schwartz
  Schweitzer
  Sidner/Siedner
  Siegheim
  Silberg
  Silberman
  Silberstein
  Simion
  Simonauer
  Singer
  Sonnenfeld
  Sorski
  Srebrer
  Staub
  Steinitz
  Stein
  Steinitz
  Stern
  Steuer
  Susman
  T
  Tichauer
  Thiemendorff
  Tworoger
  W
  Wachsmann
  Wachsner
  Wiener
  Wittner
  Weiss
  Weissenberg
  Weissler
  Wolf
  Wurm
  Z
  Zepler/Zeffler
  Zernik/g
  Ziffe/Zifler/Zisler?
  Zweig

  Mam dostęp do całości gdyby kogos cos zainteresowało

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 years, 10 months temu przez Damian Jureczko.
  #5366
  Artur Paczyna
  Użytkownik

  Joanno,

  Temat konwersji (asymilacji) Żydów jest bardzo obszerny i moim zdaniem wykraczający poza ramy naszego forum.

  Tym niemniej, chętnie udostępnię literaturę na ten temat: Np.
  1. Cała Alina, Asymilacja Żydów w Królestwie Polskim (1864-1897). Postawy, Konflikty, Stereotypy, PIW, Warszawa 1989 (stron 408) oraz
  2. Eisenbach Artur, Emancypacja Żydów na zimieach polskich 1785-1870 na tle europejskim. PIW, Warszawa 1988 (stron 697)

  i podyskutuję w wolnej chwili.

  Dodam jedynie, o czym pisałem w innym miejscu, że Kościół Rzymsko-Katolicki w przeszłości (do 1965 roku) podchodził bardzo rygorystycznie do konwersji (bez względu na to, czy heretyków, czy pogan) i małżeństw mieszanych (bez względu na wiarę innowiercy). Dość wspomnieć, że wymagał od katechumena znajomości katechizmu i okresu przygotowania przed Chrztem Świętym, a w przypadku małżeństwa mieszanego wymagał od innowiercy akceptacji katolickiego wychowania dzieci.

  Opisany przez Ciebie przypadek jest bardzo ciekawy i świadczy o wielkim uczuciu między młodymi. 🙂

  Artur

  Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

  Wojciech Korfanty

  #5367
  Joanna Skowron-Szalich
  Administrator

  Arturze, dziękuję za odpowiedź. Chętnie zapoznam się z literatura na ten temat. Zastanawiam się jednak czy podane przez Ciebie pozycje odnoszą się również do sytuacji na terenie „Górnego Śląska”, gdzie położone jest miasto Mysłowice i leżąca pod nią Brzezinka (obecnie ich dzielnica). Czy sytuacja Żydów w zaborze pruskim była podobna do sytuacji Żydów w zaborze rosyjskim i Królestwie Polskim?

  Kościół rzymsko-katolicki nadal podchodzi dość rygorystycznie do mieszanych małżeństw ( w tym również małżeństw z chrześcijanami innych wyznań) … I nadal wymaga wychowywania dzieci w wierze katolickiej. Choć pewnie od 1965 nastąpiła jakaś poprawa.

  Co do przechrzczenia Herszela na Johanna – zastanawiam się na ile było to uczucie, a na ile wyrachowanie. Żydom w tamtych czasach żyło się jednak trudno.

  Z poważaniem
  Joanna Skowron-Szalich
  joannask@tlen.pl

  #5392
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Znalazłem ciekawy projekt poświęcony żydom zabrzańskim:

  http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/lista,slownik-zydow-w-zabrzu.php

  #5427
  Krzysztof Bulla
  Administrator

  Przeglądając księgę chrztów parafii katolickiej w Jemielnicy natkałem się na kilka konwersji Żydów na katolicyzm. Poniżej umieszczam treść tych metryk. Być może przydadzą się one komuś.

  23 Januarius 1736 – Hora 9 baptizatus est a Rdissmo D. Ludovico Abbate Coenoby nri Gemel. Josephus ex hebrae perfidia conocrsus incag Simon vocatus. Levantibus Gener: D. Joanne Klement Consule ac Chyrurgo Mega-Strehlicensi, Georgio Suszik Consule Gemel. Et Nob: Dna Eleonora Terckin D. Capitanei Mega-Strel: Conjuge.

  21 Martius 1757 – In Ecclesia Monastery S. Baptisatus undis abluit in elie S. Legislatori nostro Sacra Reverendissimus D.D. Eugenius Abbas Coenoby nostri Gemel. Puerum 14 annorum Benedictum. Franciscum, Carolum ex judaica perfidia in qua Moyses vocabat. Conversum cognomen huio puer datum et Fryhlig. Levanrunt hunc de S. Sontek Carolg Gereck Steurarig regius, D. Franciscus Terck Postarig ac D. Maria Anna Terckin ejusdem consors de Mega-Strehlitz.

  Aus Klein Pohlen von Stadt Biltz 12 April 1768 – In Ecclesia Monastery baptizavit hora 10ma mane Rmus Dnus Abbas Eugenius Hebradam viduam noe Josepham Theresiam Theophilam annorum 18 cognomi nata Naymanin Lev: Erant: Illustrisima Dna Theresia Sur: Rom: Imp: nata de Wiltzkin, nunc Dna de Tenczin Dna Bonorum de Rosmierz Sucha et Comitisa Perillustris Dna Theophila Vidua de Rackin Dna in Olszowa, et Illustissimus Dng Sac: R. Imp: Comes Joannes de Tentzin et magn: Paczyna, Dng Hereditatis in Donis Rosmierz, Sucha, Siemiczow etc.

  Ex Oppido Gorzow Seu Landsberg – 8 Marty 1772 – media octava matutina P. Nivardus baptizavit Judaum uxoratum, abjurato judaismo, in Doctrina Catholica prius informatum, nomine Christianum, Josepum, ante Moysen vocatum, cui, et cognomen Neu:Sohn impositum est. Levantibus: Gasparo Pytka Sculteto, Antonio Giemza Braxatore et Caupone, Marianna Schaarowa uxore Scriba Mnry. Omiby de Gemelnitz, et Marianna Pioskowa molitrice de post Gonsiorowic. NB baptizatus est prafatus in Capella Sancti Josephi.

  17 September 1780 – P. Augustinus in Ecclea Monasteriali baptizavit adolescentem annonum 28 ex judaica perfidia, antea Tabisch Mandel vocatum de Koppenitz oriundum, cui in Sac. Baptizmate nomen Josephi Augustini impeosuit, cum cognomine Neugebauer. Levantiog Patrinis: Dno Augustino Janaschek Figulo, D. Carolo Hoffmann Lorano, et Dna Rosalia Gallaschickin Mercatrice Civibus, omnibg Paschquitio.

  1 September 1794 – Peter Gabriel Baptz: Juvenem Moysem 14 Annorum natum ex Parentibus Hebrais Marco Rabin et N: Matre con: leg: de Piltzch nomen est impositum: Bernardus Pilitzky Lev: Fuere: Dom: Bernardus Szczyrba de Slawencitz Dom. Josephus Matros Mercator et Domina Josepha Solgin ambo de Strelitz.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 18)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.