Pytanie o akt urodzenia

Strona główna Fora Poszukiwania Pytanie o akt urodzenia

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #25907
  DorotaK
  Użytkownik

  Dzień dobry.
  Stawiam pierwsze kroki w odszukiwaniu rodzinnych korzeni na Śląsku i zupełnie nie wiem jak wyglądają poszczególne akty metrykalne. Znam tylko te wydawane przez USC. Znalazłam taki zapis w tabeli dotyczący narodzin Carl Czaja ur. 1860r. Alt Chechlau (parafia Żyglin) poz. 110.
  Czy to jest właśnie jego akt urodzenia, czy tylko jakiś skorowidz?
  Czy można gdzieś znaleźć wzory aktów?

  Dorota

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.

  Dorota

  #25909
  KAPHIS
  Administrator

  Witam

  na foto widzimy skan z ksiegi urodzen i chrztów. Tabelaryczny układ regulował co gdzie ma być wpisane. Tutaj mamy tabele wykonane ręcznie, są też ksiegi które miały już gotowe tabele. Na podstwie takich ksiąg wytwarzano, zaświadczenia o urodzinach/chrztach, ślubach i zgonach/pochówkach osób. Układ tabel nie zawsze jest taki sam, dlatego nie istnieje jako taki wzór. Tutaj mamy kolejno Nr.wpisu,miejsce zdarzenia, imie osoby chrzczonej, imie i nazwisko ojca, status ojca/czyli to czym się zajmował/, imię i panieńskie nazwisko matki,imię i nazwisko duchownego który chrzcił osobę, dzień miesiąc i rok chrztu, dzień miesiąc i rok urodzenia i na koniec dane rodziców chrzestnych. Bez sprawdzania zakładam, że jest to wtóropis. Parafie z wytworzonych ksiąg robiły duplikaty. W pierwopisach można zazwyczaj znaleść trochę więcej informacji, które mogą być bardzo pomocne w badaniach jak np. dodatkowe imiona, miejsca zamieszkania świadków albo stan cywilny rodziców/np. wpis że wdowa chrzci dziecko wskazuje na śmierć ojca w niedalekim czasie/.

  Pozdrawiam
  Marek

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 5 months temu przez KAPHIS.
  #25913
  DorotaK
  Użytkownik

  Dzień dobry.

  Marku, bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź.

  Mam w takim razie pytania dodatkowe:
  1. Czy te zaświadczenia były wydawane tylko na tzw. okoliczność dla zainteresowanego, czy również były przechowywane w parafii?
  2. Co wskazuje, że to wtóropis? I gdzie szukać pierwopisów? Korzystam z tych umieszczonych na tej stronie (GTG). Na razie „drepczę” wokół Starego Chechła.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 5 months temu przez DorotaK.

  Dorota

  #25930
  Weltenwanderer
  Użytkownik

  Hi,
  Regarding your 2nd question: all Catholic churchbooks published by Silius Radicum are duplicates produced by the priest for the local district courts (Amtsgericht / Sad Obwodowy). You can usually glean that from the title page or the certification note at the end of each book or year.
  The originals are kept at the parish office, but are also available on Familysearch: https://www.familysearch.org/search/catalog/975607?availability=Family%20History%20Library

  Kind regards,
  Michae

  #25932
  KAPHIS
  Administrator

  Witam,


  @Michael
  , danke schön.


  @Dorota

  W linku od Michael po zarejestrowniu się znajdziesz dostęp do sfilmowanych ksiąg Żyglina. Do tej parafi należało też Chechło.W moim linku jestst już dostęp do konkretnej księgi a na zdjęciu/skanie znajdziesz Twojego Carl Czaja. Poprzeglądaj księgi i sama zauważysz różnice.

  https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939K-CBQM-NZ?i=292&cc=2114433&cat=975607

  Pozdrawiam
  Marek

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 5 months temu przez KAPHIS.
  #25951
  DorotaK
  Użytkownik

  Dzień dobry.

  Michael, Marek, bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi.
  Zaczynam powoli to sobie w głowie układać.
  I wielkie dzięki za pulę dokumentów do przejrzenia.
  Biorę się do pracy.

  Pozdrawiam.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 5 months temu przez DorotaK.

  Dorota

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.