Fojt Stanisław

Strona główna Fora Poszukiwania Fojt Stanisław

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
 • Autor
  Wpisy
 • #10724
  promiennik
  Użytkownik

  Dzień dobry,
  Poszukuję informacji o Stanisławie Fojt (możliwe oboczności nazwiska Foyt, Foyasz, Foy, Foj, Foit) urodzonym ok. 1821 r. Stanisław ożenił się 3.09.1845 r z Małgorzatą Stasiczek w Zabrzu (parafia św. Andrzeja). Rodzina zamieszkała w Sośnicy, mieli dzieci kolejno: Franciszka, Joannę, Katarzynę, Elżbietę, Barbarę, Franciszkę.
  Według danych z aktu ślubu Stanisław pochodził z parafii Biskupice. Niestety nie znalazłam tego nazwiska w tej parafii w interesującym okresie.
  Nazwisko to występuje w miejscowości Paniow (podejrzewam że chodzi o niedaleką parafię Paniowy). Orientujecie się może gdzie znajdę księgi z tej parafii?

  Może macie jakieś pomysły, sugestie. Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,

  Michalina

  #10731
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Witam,

  Paniowy należały do parafii w Bujakowie. Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Proszę spróbować też poszukać nazwiska zapisanego przez V – Voigt, Voyt itp.

  pozdrawiam
  MM

  #10756
  Andrzej
  Użytkownik

  Duplikaty są dostępne w AP Racibórz. Pozdrawiam Andrzej

  #10757
  promiennik
  Użytkownik

  Wielkie dzięki!

  #10808
  Andrzej
  Użytkownik

  Witam serdecznie,

  poszukiwany Stanisław Foit zwany dalej …. w Parafii Bujaków w dostępnych duplikatach stanu cywilnego w Raciborzu nie występuje.
  Jest rodzina Franciszka Foit/Fojcik. Okres gdzie mógłby się urodzić to pomiędzy 1821 – 1825, dlatego że w 1820 rodzi Johanna Fojcik, a w roku 1826 Julianna Foit. Dodam, że matka wspomnianych dzieci była Marianna z domu Grzesiczek.

  Duplikat, to duplikat, czy w AD jest to urodzenie, a zostało pominięte – nie wiem. Nie mam takiej wiedzy.

  Andrzej

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 6 months temu przez Andrzej.
  #10811
  promiennik
  Użytkownik

  Andrzeju,
  Bardzo bardzo dziękuję za Twoją pomoc.
  Niestety nazwisko Foyt wraz z wszystkimi obocznościami jest dość popularne w okolicach Gliwic/Zabrza. Szukamy dalej.
  Pozdrawiam,

  Michalina

  #10825
  Andrzej
  Użytkownik

  Witam.

  Nazwisko Foit w Paniowach znalazło się za sprawą Franciszka Foit(a) syna Urbana Foit(a) ze Smolincy. Miało to miejsce w roku 1810. Na ślubie Franciszka był Maciej Foit ze Smolnicy.

  Inną osobą był Norbert Foit z Bujakowa, który umiera na Koloni Dziemba, ale w spadkobiercach nie ma zapisanego dziecka imieniem – Stanisław.

  Więcej nie wiem na temat nazwiska Foit.
  Pozdrawiam serdecznie Andrzej.

  #10826
  promiennik
  Użytkownik

  Andrzeju,

  Czyli z Paniów trop prowadzi do parafii Pilchowice, a tam nazwisko Foit jest wyjątkowo popularne. Niestety w parafii Pilchowice nie ma Stanisława w interesującym okresie.

  Jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Michalina Musiał

  #12750
  promiennik
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i kontaktowi z Panią Anią, wiemy że Stanisław Foit (oryginalnie najprawdopodobniej Foik lub Foy) urodził się ok. 1822 i był związany z Paczyną (wg starego drzewa genealogicznego tam się urodził i na Stanisławie się kończy gałąź).
  Niestety w Paczynie, mimo występowania tego nazwiska nie ma jego aktu urodzenia w tym okresie, sprawdzałam też parafie: Łabędy, Rudno, wstępnie Toszek.

  Jakby ktoś z Państwa na niego przypadkiem natrafi w tych okolicach będę ogromnie wdzięczna wraz z poszukującymi koleżankami za kontakt,

  Pozdrawiam serdecznie,

  Michalina

  #12757
  promiennik
  Użytkownik

  No i Stanisław został szczęśliwie odnaleziony w Pyskowicach w 1820 przez Panią Teresę 🙂
  Temat uważam za zamknięty.
  Pozdrawiam,

  Michalina

  #12899
  Andrzej
  Użytkownik

  Witam serdecznie.

  To sie ciesze, że wędrówka dobiegła końca. Nie wiem jaką rolę odegrały Pyskowice w migracji ludności, lecz parafia Bujaków gościła przybyszów z Pyskowic i okolic na swoim terenie. Były to czasy 1820 – 1840.

  Jednym z nich był Franz Zwierzyna, ur.ok.1802 Pyskowice (Peitsckretscham)
  zm. 24.06.1858 w Bujakowie.
  Franciszka urodzenia nie ma w Pyskowicach, nazwiska też nie znalazłem w tej miejscowości. Czyli Pyskowice to miejsce zamieszkania Franciszka w dniu ślubu w Bujakowie, który to miał miejsce 29.05.1827.

  W drugą stronę zanotowałem jedną migrację, którą nie umiem przypasować do rodziny e Bujakowie.
  Pyskowice 5 stycznia 1884 Akt Nr 3
  Sierżant policji Josef Goryctzki zamieszkały w Pyskowicach zameldował, ze czeladnik rzeźniczy (Fleischergeselle) Carl Rożek, stanu wolnego, 22 lata, wyznania katolickiego, zamieszkały w Pyskowicach, urodzony w Bujakowie, syn nieznanych rodziców, w Pyskowicach w szpitalu miejskim (städtischen Krankenhause) , dnia 4 stycznia 1884 roku po południu, o godz. piątej zmarł. Przyczyna zgonu przeziębienie (Erkältung).

  Pozdrawiam Andrzej Mieńko

  #12902
  promiennik
  Użytkownik

  Panie Andrzeju, bardzo dziękuję za zainteresowanie. Stanisław nie był stricte z Pyskowic, lecz z Paczynki należącej do tej parafii. Część jego rodzeństwa była chrzczona w parafii Paczyna, część w parafii Pyskowice. Ciekawe jest również że Stanisław zginął w nietypowy sposób – jego ciało zostało znalezione w kanale w Gliwicach.
  Też się zastanawiam z czego te migracje wynikały…czy w Zabrzu Biskupicach i okolicznej Sośnicy, już rozwijał się przemysł wydobywczy, że ludzie tam przybywali szukając lepszego miejsca do życia? O sytuacji Stanisława cieżko mi coś powiedzieć bo jeszcze niewiele wiem o jego rodzicach i rodzeñstwie.
  W sąsiednim wątku zamieściłam natomiast notkę o Krystynia Kapias z Piasku z parafii Pszczyna która to też migrowała do Sośnicy. Z dotychczasowych badań wynika że do Sośnicy trafiła z rodzeństwem i nieślubnym synem, jej ojciec wówczas już nie żył od kilku lat, a matka najprawdopodobniej po raz kolejny została wdową i pewnie było im niełatwo…

  Pozdrawiam serdecznie,
  Michalina

  #12987
  Andrzej
  Użytkownik

  Witam, wątki Bujakowa i okolic bardzo mnie interesują. Wiem, że Pani jest właśnie z tych okolic. Drzewo też niczego sobie. Krewnymi nie jesteśmy. Ja to zawsze powtarzam, że wszyscy nie mogą być ze sobą spokrewnieni, bo co by z tego było… Jednak sąsiadami na pewno byliśmy.

  Pozdrawiam serdecznie
  Andrzej

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.