Henryk Karol Czarnecki – działacz śląski

Strona główna Fora Poszukiwania Henryk Karol Czarnecki – działacz śląski

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #3392
    MaciejAMarkowski
    Użytkownik

    Witam,
    Poszukuję informacji na temat Henryka Karola Czarneckiego dyrektora teatrów na terenie Śląska. Dzięki członkowi tego Towarzystwa otrzymałem fragmenty książki Mariana Sobańskiego „Teatr Polski na Śląsku 1922-1939″, które dobrze opisują jego działalność na Śląsku, ale nie odpowiadają na podstawowe pytanie kiedy dokładnie się urodził, czyim był synem i gdzie zmarł. Co prawda na stronach Przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim jest informacja, że zmarł w 1925 roku w Częstochowie, to w księgach zgonu z tego roku brak o tym informacji. Więcej na rozważań na temat kim był opisałem u siebie na blogu http://www.kimonibyli.pl/henryk-karol-czarnecki/.
    Jeżeli ktoś ma dodatkowe informacje będę zobowiązany za nie.
    Pozdrawiam
    Maciej Markowski

    #3405
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Witamy na naszym forum. Na podstawie tego, co Pan napisał wszystko wskazuje, że w Przewodniku po Zagłębiu Dąbrowskim jest błąd, a metryka urodzenia Henryka Karola Czarneckiego z 1879 roku, którą Pan odnalazł odnosi się do Henryka Czarneckiego I.

    Na początek chciałbym zwrócić uwagę na pewną sprawę. Otóż nazywanie Henryka Czerneckiego „działaczem śląskim” delikatnie mówiąc jest dość kontrowersyjne, gdyż Pan Czarnecki urodził się w Warszawie, zaangażowany był w działalność plebiscytową i w dodatku jeszcze był dyrektorem teatru w Sosnowcu. W związku z tym moim zdaniem znacznie lepszym określeniem byłoby nazwanie go działaczem polskim na śląsku.

    Wracając do meritum. Z tego, co udało mi się dowiedzieć to Henryk Karol Czarnecki urodził się około 1880 roku najprawdopodobniej w Warszawie, gdyż uczył się w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Po ukończeniu szkoły bardzo dużo podróżował, a także występował i prowadził wiele teatrów m.in w Lublinie, Krakowie, Żyrardowie, Kaliszu, Winnicy, Berdyczowie, Łomży, Płocku, Rypinie, Dobrzynie, Włocławku, Ciechocinku, Kielcach, Piotrkowie, Radomiu, Sosnowcu, Toruniu, Włocławku. W latach 1920-1923 został dyrektorem teatru w Sosnowcu, a od 1923 roku prowadził połączone zespoły teatru w Katowicach i Sosnowcu. Około 1925 roku opuścił Katowice i Sosnowiec.

    W podanym przez Pana linku do Przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim Henryk Czarnecki miał umrzeć w 1925 roku, jednak nie jest to możliwe, gdyż najpierw wyjechał do Grodna, a w latach 1926-1929 był dyrektorem Teatru Miejskiego w Grudziądzu. Następnie działał jeszcze jako dyrektor zespołów w Ciechocinku 1930 roku i Grudziądzu w latach 1931-1932. Umrzeć za to miał około 1949 roku w Częstochowie. W związku z tym należało by poszukać jego zgonu w okolicach 1949 roku i wtedy może by się coś wyjaśniło.

    #3406
    MaciejAMarkowski
    Użytkownik

    Witam,
    Bardzo serdecznie dziękuję za informacje.
    Zgoda – działacz polski na śląsku.
    Czy można poznać źródła tych informacji?
    Dość trudno będzie odszukać akt zgonu z 1949 roku nie będą zstępnym lub wstępnym, ale to już inny problem. Natomiast data zgonu na grobie na Warszawskich Powązkach to rzeczywiście 1947.
    Jeszcze raz serdecznie dziękuję
    Maciej Markowski

    PS EDIT
    Jacek Tomczyk z CzTG spróbuje wydobyć akt zgonu.
    🙂
    MM

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years, 5 months temu przez MaciejAMarkowski.
    #3408
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Henryk Karol Czarnecki jest wzmiankowany w kilku źródłach, jednak chyba najpełniejsza biografia znajduje się „Słowniku biograficznym teatru polskiego. [T. 1], 1765-1965 red. Zbigniew Raszewski Polska Akademia Nauk. Instytut Sztuki. – Warszawa : Państwowe Wydaw. Naukowe, 1973. W tym słowniku jest dość dobrze prześledzona jego kariera sceniczna, lecz niestety nie ma dokładnych dat urodzenia i śmierci. Dużo informacji można znaleźć też w internecie, w szczególności w biografiach różnych aktorów, którzy współpracowali z Henrykiem Czarneckim, czy też na stronach internetowych teatrów w których działał. Na przykład tu: http://kmdg.grudziadz.pl/publikacje/biuletyny/numer/38.151/ Myślę, że można by jeszcze znaleźć jakieś informacje dotyczące jego dalszej kariery, gdyż w 1930 roku w Grudziądzu Czarnecki obchodzi 30-lecie pracy scenicznej. Znów w 1932 roku Teatr w Grudziądzu upada. Myślę, ze w związku z tym Henryk Czarnecki musiał szukać pracy gdzie indziej i być może trafił do teatru w Częstochowie ? Ziemia Częstochowska to region, o którym nie mam zbyt dużego pojęcia, ale być może w archiwum ostały się jaszcze jakieś wzmianki o teatrach częstochowskich i o aktorach ?

    #3409
    MaciejAMarkowski
    Użytkownik

    Bardzo dziękuję,
    Książkę zamówiłem.
    Jeszcze poszperam po sieci.
    Może koleżanki i koledzy z TGZC jeszcze więcej pomogą.

    Pozdrawiam
    Maciej Markowski

    #3488
    MaciejAMarkowski
    Użytkownik

    Krzysztof Bulla
    Czy mogę podać imię i nazwisko gdy będę pisał na swoim blogu od kogo czego się dowiedziałem o HK Czarneckim?
    Pozdrawiam
    Maciej Markowski

    #3490
    Krzysztof Bulla
    Administrator

    Oczywiście może Pan podać moje imię i nazwisko. Muszę przyznać, że zaciekawiła mnie ta historia z tymi dwoma Henrykami Czarneckimi. Zastanowił mnie tylko fakt, dlaczego wszystkie osoby, które umieszczały biogramy Henryka Czarneckiego w swoich słownikach, nie zadały sobie trudu by sprawdzić kiedy się on urodził i zmarł, a zamiast tego podawały jakieś przybliżone daty zapewne obliczane na chybił trafił.

    #3491
    MaciejAMarkowski
    Użytkownik

    Dziękuję,
    W słowniku jest więcej poważniejszych błędów wynikających z bezkrytycznego przepisywania z innych książek. Widać, że była to masówka. Nie to co PSB. Na szczęście podają skąd przepisywali, więc można dojść kto napisał nieprawdę.
    Natomiast w przypadku Henryka Karola Czarneckiego podali dobry rok, dzięki czemu genealodzy z Częstochowy znaleźli akt zgonu. Dzięki temu wiem, że był on jeden – mój kuzyn i jednocześnie dziadek znanego europosła. Jutro pewnie zamieszczę wpis na moim blogu.

    #3492
    MaciejAMarkowski
    Użytkownik

    Wpis na moim blogu o rozwiązaniu zagadki

    #17149
    MaciejAMarkowski
    Użytkownik

    Tak trochę się pospieszyłem z chwalenie Polskiego Słownika Biograficznego. Nie jest on równy. Biogramu Henryka Czarneckiego nie sprawdzałem, ale np. PSB i Słowniku biograficznym teatru polskiego, a także u Szenica jest ta sama błędna informacja o Józefie Polkowskim, który rzekomo miał się naprawdę inaczej nazywać. Ech! przepisują jedni od drugich. Różne przypadki w PSB

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.