Koperty Paszportowe z lat PRL

Strona główna Fora Historia Koperty Paszportowe z lat PRL

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #13291
  Janek1959
  Użytkownik

  Chcialbym sie dowiedziec czy istnieja takie koperty ( teczki ) Paszportowe z lat 1970-1990 z PRLu?. Kiedys skladalo sie wnioski o wydanie Paszporow na wyjazdy np. na stale, otrzymywalo sie czesto odmowy wyjazdu. Napewno pozostaly takie teczki z tymi wnioskami i moze uzasadnieniami odmow otrzymania Paszportu. W razie otrzymania Paszportu pozostawaly Dowody Osobiste, gdzie to wszystko sie podzialo? Czy ktos ma jakies doswiadczenia z tym tematem?
  Pozdrawiam
  Janek

  #13298
  Adam
  Administrator

  Nie chcę Pana zniechęcać ale o ile takie dokumenty nie zostały przekazane do archiwum to genealog nie ma prawa do ich wglądu. Chyba że ma Pan interes prawny- czyli sprawa spadkowa itp. Wiem to dobrze bo siłowałem się z urzędami w sprawie dowodów. Dokumenty z lat 1970-1990 mogły też być po prostu niszczone tak jak to miało miejsce w przypadku kopert dowodowych.
  Adam

  #13301
  Janek1959
  Użytkownik

  Hallo Panie Adamie,
  w sprawie kopert dowodowych moich przodkow nie mialem klopotu uzyskac kserokopii, pisalem do miasta Zabrze, otrzymalem kserokopie wnioskow o dowody osobiste moich rodzicow, napisalem taraz tez o moich dziadkow zobacze co odpisza na to. Miasto Zabrze poinformowalo mnie ze jesli chodzi o sprawy paszportowe to oni nie maja z tym nic do czynienia. mozliwe ze posiada to Archiwum Panstowe w Katowicach lub Instytut pamieci narodowej, chyba ktos musi miec te stare wnioski o uzyskanie Paszportu za czasow PRL. Osobiscie skladalem wtedy wnioski o Paszport do moich dziadkow do Niemiec i otrzymalem kilka razy odmowe. Chcialbym poprostu zobaczyc na jakiej podstawie otrzymywalem te odmowy.
  Pozdrawiam
  Janek

  #13303
  Adam
  Administrator

  No to miał Pan szczęście i przychylnych urzędników. Niestety w sensie prawnym nie ma podstaw obecnie do wydania takich dokumentów geneaologom. Podobnie jak z dokumentacją ZUS. W Zabrzu bez problemu przeszukano dla mnie zasoby a ZUS we Wrocławiu odmówił szorstko- miał prawo. Jeśli jednak wnioski paszportowe zostały przekazane do IPN to jako bezpośredni zstępny może je tam Pan otrzymać. Warto może też zadzwonić do wydziału paszportów UW i zapytać gdzie mają takie dokumenty.

  Adam

  #13304
  Janek1959
  Użytkownik

  Czy orientuje sie Pan co jest z teczkami dowodowymi osob zmarlych? byly te teczki automatycznie niszczone?, co jest z osobami ktore opuscily Polske na stale?. Czy ZUS przechowuje tez wszystkie dyne osob ktore pobieraly emerytute w Polsce? a po smierci tych osob niszczono te dokumenty?. Pragnolbym sie wiecej o moich dziadkach ze strony matki dowiedziec ale sjt ciezko. ZUS istnieje dopiero po II wojnie swiatowej?.

  Janek

  #13312
  Adam
  Administrator

  Co dokumentów ZUS to proszę przeczytać:

  Jak uzyskać dokumentację z ZUS-u?

  ZUS istnieje od 1934r. Z tego co wiem to istnieje archiwum ZUS gdzie gromadzona jest archiwalna dokumentacja i ZUS na Pana prośbę może takową wydobyć. Jednak po 10-15 latach jest niszczona. W moim przypadku prababcia pobierała emeryturę po mężu dlatego żadnej dokumentacji nie otrzymałem.
  Koperty dowodowe były niszczone- zwłaszcza w dużych miastach, ale nie zawsze. Proszę też przeczytać ten wątek na temat metryczek dowodów: https://siliusradicum.pl/fora/temat/kennkarte-dowody-osobiste-wnioski-w-ap-katowice/

  #13365
  Janek1959
  Użytkownik

  Panie Adamie, dziekuje za pomoc, mam pytanie jakie dokladnie wnioski musze wypelnic aby uzyskac informacje z Archiwum Panstwowego Warszawa dotyczacego Metryczkow dowodowych? nie moge tych wnioskow na stronie APW znalesc. Czy Pan otrzymal z Warszawy jakas odpowiedz?, maja oni nawet z Zabrza takie metryczki?
  pozdrawiam
  janek

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.