Prośba o odczytanie miejscowości

Strona główna Fora Tłumaczenia Prośba o odczytanie miejscowości

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #26859
  Mathias91
  Użytkownik

  Witam, proszę o pomoc w odczytaniu zaznaczonej miejscowości z poniższego aktu ślubu z parafii Deutsch Zernitz :
  https://zapodaj.net/5c73efbf0713b.png.html

  Z góry dziękuję za okazaną pomoc.
  Pozdrawiam Mateusz

  #26865
  To_Jo
  Użytkownik

  Nie wiem, czy komuś się uda dojść do tego, jaką miejscowość miał na myśli skryba, który wpisał te bazgroły. Mnie się w każdym razie nie udało znaleźć nic ani w bliskiej, ani w dalszej odległości od Żernicy, co mogłoby pasować.

  Może warto się przyjrzeć zapisom chrztów dzieci tej pary. Często się spotkałem z tym, że gdy jeden z malżonków nie był miejscowy, jednym z chrzestnych też była osoba z miejscowości pochodzenia tego małżonka. W ten sposób można by wyjaśnić, skąd pochodziła Viktoria Schmieja (z drugiej strony nazwisko to było też w samej Żernicy bardzo popularne).

  Przy okazji chciałbym spytać, gdzie można uzyskać dostęp do żernickiej księgi slubów z 19. wieku. U mormonów w każdym razie tego nie ma. Z archiwum diecezji gliwickiej nic nie udało mi się wyciągnąć (brak reakcji na maile i zapytania telefoniczne). Szukam pilnie kilku zapisów ślubów z Żernicy, żeby wyjaśnić różne niepewne miejsca w moim drzewku.

  Pozdr. Stefan

  #26867
  Mathias91
  Użytkownik

  Sprawdzałem też chrzestnych na chrztach tej pary i wszędzie byli tutejsi ludzie. Na pewno ona nie pochodziła z Żernicy, bo też to sprawdzałem. W czasie, w którym powinna się ona urodzić rodzi się w Żernicy Wiktoria, jednak z innego ojca, co wyklucza imię ojca z aktu ślubu.

  Mogę sprawdzić to, co posiadam z Żernicy i przesłać panu te akty ślubów na maila. Proszę tylko podać dane o jakie osoby chodzi oraz mail.

  Pozdrawiam Mateusz

  #26868
  To_Jo
  Użytkownik

  Najbardziej mi zależy na ślubie Agnes Zientek z Johannem Gillner. Ich pierwszy syn urodził się w lipcu 1816, więc zakładam, że ślub był kiedyś w roku 1815. Dla obojga szukam potwierdzenia ich rodziców. W latach 1780/90-tych urodziły się w Żernicy trzy Agnes Zientek, a Johann pochodzacy z Schönwaldu chyba miał zmienione nazwisko, tzn. przy urodzeniu prawdopodobnie nazywał się Schneider.

  Ponadto szukam ślubu Marianny Jendryczko z Żernicy z Franzem Hoffmann. Mieszkali potem w Pilchowicach (tam rodzą się ich “eheliche” dzieci), ale zapisu ich ślubu tam nie ma. Ślub musiał się odbyć jesienią albo zimą 1818 / 19 prawdopodobnie w Żernicy.

  Pozdrawiam
  Stefan

  #26869
  Mathias91
  Użytkownik

  Wysłałem mail.

  Pozdrawiam Mateusz

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.