Prośba o odczytanie miejscowości

Strona główna Fora Tłumaczenia Prośba o odczytanie miejscowości

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #26859
  Mathias91
  Użytkownik

  Witam, proszę o pomoc w odczytaniu zaznaczonej miejscowości z poniższego aktu ślubu z parafii Deutsch Zernitz :
  https://zapodaj.net/5c73efbf0713b.png.html

  Z góry dziękuję za okazaną pomoc.
  Pozdrawiam Mateusz

  #26865
  To_Jo
  Użytkownik

  Nie wiem, czy komuś się uda dojść do tego, jaką miejscowość miał na myśli skryba, który wpisał te bazgroły. Mnie się w każdym razie nie udało znaleźć nic ani w bliskiej, ani w dalszej odległości od Żernicy, co mogłoby pasować.

  Może warto się przyjrzeć zapisom chrztów dzieci tej pary. Często się spotkałem z tym, że gdy jeden z malżonków nie był miejscowy, jednym z chrzestnych też była osoba z miejscowości pochodzenia tego małżonka. W ten sposób można by wyjaśnić, skąd pochodziła Viktoria Schmieja (z drugiej strony nazwisko to było też w samej Żernicy bardzo popularne).

  Przy okazji chciałbym spytać, gdzie można uzyskać dostęp do żernickiej księgi slubów z 19. wieku. U mormonów w każdym razie tego nie ma. Z archiwum diecezji gliwickiej nic nie udało mi się wyciągnąć (brak reakcji na maile i zapytania telefoniczne). Szukam pilnie kilku zapisów ślubów z Żernicy, żeby wyjaśnić różne niepewne miejsca w moim drzewku.

  Pozdr. Stefan

  #26867
  Mathias91
  Użytkownik

  Sprawdzałem też chrzestnych na chrztach tej pary i wszędzie byli tutejsi ludzie. Na pewno ona nie pochodziła z Żernicy, bo też to sprawdzałem. W czasie, w którym powinna się ona urodzić rodzi się w Żernicy Wiktoria, jednak z innego ojca, co wyklucza imię ojca z aktu ślubu.

  Mogę sprawdzić to, co posiadam z Żernicy i przesłać panu te akty ślubów na maila. Proszę tylko podać dane o jakie osoby chodzi oraz mail.

  Pozdrawiam Mateusz

  #26868
  To_Jo
  Użytkownik

  Najbardziej mi zależy na ślubie Agnes Zientek z Johannem Gillner. Ich pierwszy syn urodził się w lipcu 1816, więc zakładam, że ślub był kiedyś w roku 1815. Dla obojga szukam potwierdzenia ich rodziców. W latach 1780/90-tych urodziły się w Żernicy trzy Agnes Zientek, a Johann pochodzacy z Schönwaldu chyba miał zmienione nazwisko, tzn. przy urodzeniu prawdopodobnie nazywał się Schneider.

  Ponadto szukam ślubu Marianny Jendryczko z Żernicy z Franzem Hoffmann. Mieszkali potem w Pilchowicach (tam rodzą się ich „eheliche” dzieci), ale zapisu ich ślubu tam nie ma. Ślub musiał się odbyć jesienią albo zimą 1818 / 19 prawdopodobnie w Żernicy.

  Pozdrawiam
  Stefan

  #26869
  Mathias91
  Użytkownik

  Wysłałem mail.

  Pozdrawiam Mateusz

  #27177
  Axee
  Użytkownik

  Pozdrawiam Bogusław.

  #27178
  Axee
  Użytkownik

  Panie Mateuszu,
  proszę wkleić całą stronę aktu ślubu, aby mieć więcej materiału porównawczego.
  Ale sądzę, że w tym akcie jest napisane Tomas Schmieia, a nie Franz Schmieia. Co do miejscowości to ksiądz nabazgrał tam 'Tochter’ przez pomylkę i poźniej coś poprawiał, ale nic z tego nie wynika.
  Myślę że żoną Jana Mainka (Manka lub Mańka) była ta oto Wiktoria Śmieja (Smieja, Schmieia) z Żernicy (Deutsch Zernitz), córka Tomasza i Jadwigi, której akt urodzenia jest tu:
  https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939K-C1SN-DT
  a akt zgonu tu:
  https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939K-C77Z-F
  można też znaleźć kilka aktów dotyczących dzieci Jana i Wiktorii.

  Pozdrawiam Bogusław.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.