Prośba o tłumaczenie aktu – Krutak

Strona główna Fora Tłumaczenia Prośba o tłumaczenie aktu – Krutak

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #21828
  jungfrau47
  Użytkownik

  Bardzo proszę o przetłumaczenie aktu urodzenia – chodzi mi głównie o dane dotyczące Lorenza Krutaka, zamieszczone na początku aktu…

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #21837
  Adam Peter
  Użytkownik

  Den siebzehnten April gebahr die Gattin des Fürst.[lichen] Bleichschreibers Herrn Lorenz Krutak Frau Marianna Preislerin einen Sohn, den den 21. getauft wurde und die Nahmen Christian Wilhelm Johann empfing. Taufzeugen waren: H[err] Förster Mayer, H[err] Amtmann Graeupner, H[err] Kornschreiber Papek, Frau Pastor Richter geb. Rzepecka, Frau Amtmann Graeupnerin geb. Mühler, Frau Förster Mayerin geb. Meisnerin.

  W dniu 17 kwietnia Pani Marianna Preisler, żona pisarza bielarni książęcej Pana Lorenza Krutak, urodziła syna, który został ochrzczony dnia 21 [kwietnia] i otrzymał imiona Christian Wilhelm Johann. Chrzestnymi byli: Pan leśniczy Mayer, Pan zarządca [Amtmann] Graeupner, Pan pisarz komory zboża Papek, Pani [żona] Pastora Richtera z domu Rzepecka, Pani [żona] zarządcy Graeupnera z.d. Mühler, Pani [żona] leśniczego Mayera zd. Meisner.
  —-

  Adam Peter

  #21838
  jungfrau47
  Użytkownik

  Serdecznie dziękuję za wspaniałe odczytanie i tłumaczenie. To nazwisko sprawiło mi bardzo dużo trudności i gdyby nie pomysł, żeby zajrzeć do ksiąg ewangelickich, nigdy bym tych przodków nie odnalazła. Pierwszy trop to zapis w księdze rodzin w Lędzinach, który załączam. Tu też nie wszystko rozumiem, ale dało mi to podpowiedź do dalszych poszukiwań. Gdyby miał Pan chwilę czasu i spojrzał jeszcze na ten zapis, byłabym bardzo wdzięczna. Dla mnie to bardzo ciekawa historia – nie spodziewałam się znaleźć przodków-ewangelików. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Alicja

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #21841
  Adam Peter
  Użytkownik

  Lendzin

  Krutas Laurentius, Fürstlicher Bleichschreiber, des Adam Krutak Kürschner Meisters in Pleß, und der Anne Helschner ältester Sohn, 38 Jahr alt, geb. 28. May 1748, cop[uliert] Oct. 1786, gest[orben] 6. Dec. 1803.

  Anne, geb. Preisler, des + Simon Jurzyczek gewes[enen] Bleichschreibers in Lendzin hinterlassenen Wittwe, des + Franz Preisler, Glasmeisters in Buchlow in Mähren Tochter, ktl [=katholischer] Rel[igion], 35 J.

  —> Johann Ferdinand, 13./16. Oct. 1787, gest. 17. Oct. 1827.
  —> schwacher Sohn— 28. Dec. 1789, gest. eodem.

  Marianne, geb. Preisler, jüngste Schwester der ersten Frau, ktl. Rel., wurde 1799 evangelisch 19.7., cop.25. May 1794, starb den 5. May 1839 auf Grzeblowiec.

  —> Christian Wilhelm Johann, 17. Apr. 1797.

  ———-

  Lędziny

  Krutas Laurentius, książęcy pisarz bielarni, najstarszy syn Adama Krutaka mistrza kuśnierskiego z Pszczyny i Anne Helschner, lat 38, ur. dnia 28 maja 1748, zawarł związek małżeński w październiku 1786r., zmarł 6 grudnia 1803 r.

  [pierwsza żona]
  Anne z domu Preisler, wdowa po zmarłym Simonie Jurzyczek byłym pisarzu bielarni w Lędzinach, córka zmarłego Franza Preislera, mistrza szklarskiego w Buchlow na Morawach, wyznania katolickiego, lat 35.

  [dzieci]

  —> Johann Ferdinand, urodzony 13., ochrzczony 16. października 1787, zmarł 17. października 1827.
  —> syn słabego zdrowia— [urodzony] 28 grudnia 1789, zmarł w tym samym dniu.

  [druga żona]
  Marianne, z domu Preisler, najmłodsza siostra pierwszej żony, wyznania katolickiego, została ewangeliczką 19 lipca 1799 r., wyszła za mąż 25 maja 1794, zmarła 5 maja 1839 na Grzeblowcu.

  —> Christian Wilhelm Johann, ur. 17 kwietnia 1797.

  a-u-s

  Pozdrawiam i życzę owocnych dalszych badań

  Adam Peter

  #21842
  jungfrau47
  Użytkownik

  Serdecznie dziękuję również za to tłumaczenie. Mniej więcej rozgryzłam te zapisy, ale nie mogłam sobie poradzić z nazwami zawodów. Nie zrozumiałam też tego zapisu o zmianie wyznania. Moja prababka w 7 pokoleniu to ta druga żona Marianna. Oni mieli, oprócz syna, jeszcze 2 córki, nie zapisane w tej księdze – starsza, również Marianna (moja 6xprababka), wyszła z kolei za katolika i przeszła na wiarę katolicką. Teraz już dla mnie wszystko jasne. Cały mój problem to odczytanie odręcznego pisma niemieckiego.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję za poświęcony czas i rozświetlenie mi mroków genealogii. Pozdrawiam. Alicja

  #21843
  Adam Peter
  Użytkownik

  Gern geschehen,
  z przyjemnością

  AP

  #21844
  Adam Peter
  Użytkownik

  I przepraszam za zmianę nazwiska z Krutak na Krutas – zrobił to komputer bez pytania 🙂

  AP

  #21846
  anse
  Użytkownik

  Dzien dobry,
  W moim drzewie takze wystepuje to nazwisko.
  Maryna Bieta ur. Krutak, zona George’a. Zmarla 12.07.1786, urodzila sie prawdopodobnie w 1713roku(na podstawie ksiag rodzin ewangelickich,mieszkali w Studzionce?
  Pozdrawiam
  Ania

  #21847
  jungfrau47
  Użytkownik

  Dzień dobry,
  Cieszę się, że wreszcie pojawiło się to nazwisko, bo bardzo długo go szukałam (bezowocnie, bo w księgach katolickich, a trzeba było szukać w ewangelickich). Nie wiem, czy to ta sama rodzina, bo moje dane na razie nie sięgają tak głęboko. Mój najstarszy przodek zidentyfikowany to ten Lorenz ur. w 1748 roku. Jego ojciec Adam Krutak, mistrz kuśnierski z Pszczyny (jak wynika z powyższego tłumaczenia) mógł się urodzić około 1710-20 i wtedy owa Maryna mogłaby być jego siostrą. Ale to tylko luźna hipoteza i nie wiem, czy uda się dotrzeć kiedykolwiek do tych źródeł. Ja niestety nie mam nic więcej, ale nadal szukam. Pozdrawiam. Alicja

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.