Stronka GTG "Silius Radicum"
Strona główna › Fora › Sprawy organizacyjne › Stronka GTG "Silius Radicum"
Otagowane: aktualizacja, członkowie
- This topic has 43 odpowiedzi, 9 głosów, and was last updated 8 years, 2 months temu by
Ewa Granieczny.
-
AutorWpisy
-
24 września 2014 o 23:32 #1410
Teresa Łukasik
UżytkownikDoczekaliśmy się stronki internetowej, która otwiera Nam ” okno” do kontaktów i współpracy, wymiany informacji, dzielenia się osiągnięciami z genealogami i szeroko pojętą publicznością.
Damianie dziękuję za wytrwałość i cierpliwość, poświęcony czas w dążeniu do sukcesów, rozbudowy Naszego Towarzystwa.
Genealogia to bakcyl, który wciąga i nie ma końca.Z pozdrowieniami.
Teresa-
Ten temat został zmodyfikowany 8 years temu przez
Ewa Granieczny.
-
Ten temat został zmodyfikowany 7 years, 11 months temu przez
Krzysztof Bulla.
25 września 2014 o 21:41 #1569Damian Jureczko
AdministratorGdyby ktoś chciał dodać jakieś materiały do któregoś z działów, to gotowe opracowania można wysyłać na nasz adres mailowy. Strona będzie się rozbudowywać tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich Członków i Sympatyków.
O wszystkich szczegółach i dalszej rozbudowie strony porozmawiamy z pewnością na najbliższym spotkaniu w poniedziałek -29 września
Damian-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 6 months temu przez
Damian Jureczko.
25 września 2014 o 21:58 #1573Mirosław Mitrenga
AdministratorGratuluję, Panie Przewodniczący 🙂 Dobra robota! Wreszcie mamy stronę poświęconą genealogii Górnoślązaków.
27 września 2014 o 20:42 #1929Damian Jureczko
AdministratorW dziale Artykuły dodaliśmy opracowanie naszej koleżanki Asi:
„Rodowody w obrębie miejscowości, zakres dat XVII-XX wiek
PODZIAŁ W TYM ZESTAWIENIU NA GÓRNY I DOLNY ŚLĄSK WG AUTORÓW STRONY http://www.online-ofb.de”27 września 2014 o 23:30 #1931jol65
UżytkownikGratuluję Sąsiadom pięknej stronki i do zobaczenia w Brzegu. Jola Ilnicka z Opolskich Genealogów
30 września 2014 o 07:32 #2192Joanna Skowron-Szalich
AdministratorUważam, że na stronie powinien znaleźć się temat czym jest Górny Śląsk, co określi zasięg działania nas jako Towarzystwa Górnośląskiego.
Zrodził się pomysł, żeby na stronie powstała mapa parafii. To bardzo żmudna praca i myślę, że na początek każdy z nas powinien zgłosić swoje parafie, a potem możemy zacząć opracowywanie kolejnych parafii z naszego terenu. Treść opracowania dotyczącego każdej z parafii – krótka historia i zasięg parafii?
Kolejnym tematem mogły by być informacje na temat naszych miejscowości – np ja
posiadam informacje o nieistniejących koloniach na naszym terenie np Ottiliengrube, Martinschacht, które były miejscem urodzenia i zamieszkania moich przodków. Nigdzie w internecie nie znalazłam też zwięzłej informacji jaka jest różnica między Królewską Hutą a Chorzowem. Każdy z nas ma jakieś ciekawe informacje na temat swoich miejscowości , więc warto się nimi podzielić. Trzeba tylko wymyślić ciekawy sposób ich przedstawienia.Z poważaniem
Joanna Skowron-Szalich
joannask@tlen.pl30 września 2014 o 07:41 #2193Joanna Skowron-Szalich
AdministratorKomentarz do mojego opracowania
Temat może jest nieco niefortunny, bo na spotkaniu pytano mnie o to opracowanie.Na stronie niemieckich genealogów znajduje się bardzo duża ilość opracowań dotyczących miejscowości na terenie Prus. Opracowania te zawierają genealogie (rodowody) wszystkich mieszkańców tych miejscowości. Podział na regiony w tym opracowaniu nie do końca pokrywa się z naszym podziałem na Górny i Dolny Śląsk, nazwy miejscowości są niemieckie. Uporządkowałam te miejscowości według obecnych polskich nazw (czasem zupełnie odmiennych od poprzednich niemieckich) i województw do których obecnie należą. Niektórym może to ułatwić szukanie. Może dobrze byłoby zmienić tytuł?
Z poważaniem
Joanna Skowron-Szalich
joannask@tlen.pl30 września 2014 o 12:45 #2196Krzysztof Bulla
AdministratorChciałbym się odnieść do kilku kwestii, które przedstawiła Pani Joanna. Niestety nie wiem czy na naszym forum jest taka możliwość by oznaczyć, która cześć na naszej wypowiedzi jest cytatem. Prosił bym więc o podpowiedzenie czy mamy taką funkcje na forum czy też należało by ją dopiero dodać, bo naprawdę jest przydatna. Na razie posłużę się zwykłym cudzysłowem.
„Uważam, że na stronie powinien znaleźć się temat czym jest Górny Śląsk, co określi zasięg działania nas jako Towarzystwa Górnośląskiego.”
Moim zdaniem odpowiedź na pytanie „Czym jest Górny Śląsk”, a określenie terenu działania naszego towarzystwa to dwie różne sprawy. Odpowiedź na pytanie czym jest Górny Śląsk nie jest taka prosta i potrafi wywołać długie dyskusje. Moim zdaniem odpowiedź na pytanie „Czym jest Górny Śląsk” powinno się umieścić w jakimś osobnym artykule. Znów określenie zasięgu działania naszego towarzystwa opisać osobno. Tym bardziej, że mamy dość ciekawą sytuacje na Górnym Śląsku jeżeli chodzi o Towarzystwa Genealogiczne, ponieważ trzeba zauważyć kilka faktów:
– od wschodu graniczymy z Zagłębiowskim Kołem Genealogicznym, które działa na terenie Zagłębia, czyli zachodniej Małopolski. Ponadto w Małopolsce działa jeszcze Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne.
– od północy graniczymy z Częstochowskim Towarzystwem Genealogicznym, które działa na terenie ziemi Częstochowskiej, czyli także części Małopolski
– na północnym-zachodzie graniczymy z Wielkopolskim Towarzystwem Genealogicznym, które działa na terenie Wielkopolski.
– na zachodzie graniczymy z Opolskim Kołem Genealogicznym, które działa na terenie Śląska Opolskiego, czyli także na terenie Górnego Śląska, a więc dochodzi do nakładania się zasięgu działania.
– ponadto na zachodzie znajduje się jeszcze Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, które działa jednak głównie na terenie Dolnego Śląska i posiada wspomniane już Koła Zagłębiowskie i Opolskie.
Po tej analizie można zauważyć, że jedynym obszarem Śląska który nie jest w zasięgu żadnego towarzystwa genealogicznego poza naszym towarzystwem jest w przybliżeniu teren dawnego Autonomicznego Województwa Śląskiego z czasów II RP, które obejmowało ziemie Cieszyńską, Pszczyńską, Bytomską (w części), Lubliniecką.
Także kwestia określenia obszaru działania naszego towarzystwa jest ciekawa i wymaga omówienia.„Zrodził się pomysł, żeby na stronie powstała mapa parafii. To bardzo żmudna praca i myślę, że na początek każdy z nas powinien zgłosić swoje parafie, a potem możemy zacząć opracowywanie kolejnych parafii z naszego terenu. Treść opracowania dotyczącego każdej z parafii – krótka historia i zasięg parafii?”
Tutaj czuje się niejako wywołany do tablicy, gdyż to ja zaproponowałem na ostatnim spotkaniu stworzenie mapy parafii. Początkowo chciałem jednak poczekać nim przedstawie ten pomysł i dopracować parę szczegółów, ale skoro pojawiają się komentarze na ten temat to postanowiłem to nieco rozjaśnić. Musze zacząć od tego, że należy odróżnić „mapę parafii”, od „encyklopedii miejscowości”. Są to robocze nazwy dwóch projektów, które zaproponowałem na ostatnim spotkaniu. Mam bowiem w głowie 3 duże projekty, które wydają mi się przydatne dla osób zarówno zaczynających przygodę z genealogią, jak i tych mających znacznie większe doświadczenie.
Pierwszy projekt to coś co można by nazwać „Encyklopedią miejscowości”. Ten projekt będzie polegał na stworzeniu bazy informacji na temat miejscowości znajdujących się na Górnym Śląsku, zarówno tych istniejących jak nie istniejących. Każda miejscowość była by opisana według ustalonego z góry wzoru, tak by łatwiej było znaleźć szukane informacje. Ja mam już zarys tego, jak to będzie mniej więcej wyglądać i niedługo myślę, że stworze temat na forum dotyczący tego projektu. Oczywiście wykonanie takiej encyklopedii to ogrom pracy i minie trochę czasu nim zostanie w pełni ukończony. Na początek zaczniemy dodawanie informacji o tych miejscowościach, które nas interesują i o których mamy duże pojęcie. Jeżeli ktoś chciałby w jakikolwiek sposób pomóc to byłbym ogromnie wdzięczny. Nawet przesłanie mi kilka podpowiedzi, informacji których nie ma w literaturze czy po prostu sprawdzenie tego co napisałem będzie dla mnie bardzo pomocne.
Drugi projekt to „Mapa parafii”. W tym przypadku postanowiłem wzorować się na mapie parafii woj. łódzkiego, którą można znaleźć pod adresem: http://forgen.pl/parafie/ Według mnie ta mapa jest świetna i wzorowanie się na tej mapie jest jak najbardziej uzasadnione. Stworzenie tej mapy to także dużo roboty, ale w tym przypadku moja praca będzie polegała na tworzeniu bazy JavaScript, która zostanie potem wyświetlona za pomocą Google API. Także na mapie nie będę umieszczał zbyt wielu informacji, bo wtedy mapa mogła by się stać nieczytelna. Muszę jednak zwrócić uwagę, że ta mapa nim zostanie opublikowana musi być w miarę kompletna, czyli wszystkie parafie muszą być umieszczone na mapie. Jednak w tym przypadku liczę na pomoc w zakresie sprawdzenia czy też potwierdzenia tego, co znajduje się w książkach historycznych, bo po paru próbach stworzenia tej mapy natknąłem się na sytuacje, w których każde źródło mówi o innej dacie powstania parafii czy też o różnej przynależności do diecezji. Jednak realizacje tego projektu uzależniam od pomocy naszego informatyka, gdyż próbowałem zrobić tą mapę sam, ale zawsze gdzieś robiłem błędy w kodzie i mapa nie działała poprawnie
Trzeci projekt to cykl który nazwał bym „Poradnikiem dla osób poszukujących przodków na Śląsku”. Ten cykl składał by się z kilku artykułów, które dotyczyły by m.in Źródeł archiwalnych na Śląsku, Przeglądu archiwów na Śląsku, Charakterystyki aktów metrykalnych i cywilnych wytworzonych na Śląsku, Krótkiej Historii Śląska, Krótkiej Historii kościoła na Śląsku, Poradnika odczytywania pisma gotyckiego. Jak widać cykl ten podzielony będzie na kilka samodzielnych artykułów. Toteż jeżeli ktoś będzie chciał dodać coś od siebie to nie ma najmniejszego problemu by to zrobił.
Tyle wyjaśnienia liczę na ewentualne uwagi i porady do tego co napisałem.
-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 6 months temu przez
Krzysztof Bulla.
30 września 2014 o 21:48 #2199Teresa Łukasik
Użytkownikcyt;
„Po tej analizie można zauważyć, że jedynym obszarem Śląska który nie jest w zasięgu żadnego towarzystwa genealogicznego poza naszym towarzystwem jest w przybliżeniu teren dawnego Autonomicznego Województwa Śląskiego z czasów II RP, które obejmowało ziemie Cieszyńską, Pszczyńską, Bytomską (w części), Lubliniecką.”
I tutaj należało by dodać jeszcze miejscowości na południe od Piekar Śl po „Księstwo siewierskie” z Siewierzem , które „doczepiło się” do Częstochowskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz rejon Zawiercia z Kromołowem.Teresa
-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 6 months temu przez
Teresa Łukasik.
-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 6 months temu przez
Teresa Łukasik.
1 października 2014 o 21:24 #2212Damian Jureczko
AdministratorCieszę się, że zaczęła się dyskusja…;)
Jeśli chodzi o sprawy techniczne np. wspomniane cytaty, to oczywiście zapytam naszego informatyka. Stworze osobne „podforum”- , w którym będzie można wstawiać różne pytania oraz problemy związane z funkcjonowaniem naszej strony.Jeśli chodzi o nowe działy to proponuje zacząć od tworzenia nowych tematów na forum i jeśli będą się one rozwijać i zajdzie taka potrzeba to oczywiście stworzymy konkretne zakładki na stronie. Nie bójcie się zakładać nowych tematów i wstawiać tam informacji.
Co do tematu związanego z obszarem naszych działań, to nazwa „Górnośląskie….” wg mnie pozwala nam na zajęcie się całym terenem Górnego Śląska . Ponadto nie wydaje mi się abyśmy mieli np. mniej skupiać się na obszarach, które z racji lokalizacji przypisywane są innym towarzystwom. Myślę, że wszystkie lokalne towarzystwa będą się wspaniale uzupełniać swoimi wiadomościami. Genealodzy i tak kluczą pomiędzy jedną stroną , a drugą. Nikt przecież nie szuka tylko w jednej parafii. Jeśli jakiś temat związany z Opolszczyzną pojawi się na naszej stronie to nie widzę problemu jeśli zostanie „przerzucony” na strony Tow. Op. To normalne, że pojawią się wątki związane z innymi obszarami Polski i Europy choćby z racji tego, że wielu z naszych Przodków w którymś momencie przybyła z tych rejonów na G. Śląsk.
Rozumiem jednak, że chodzi tutaj głównie o w/w mapę parafii oraz opracowań dotyczących poszczególnych miast i wsi. Zdecydowanie uważam, że ogrom materiału do przerobienia sam określi granice terytorialne, które zresztą i tak będą kształtowane głównie potrzebami związanymi z NASZYMI poszukiwaniami.
Damian Jureczko1 października 2014 o 21:31 #2213Damian Jureczko
AdministratorW zakładce „Zasoby-wykazy mieszkańców ” dodałem „Skład osobowy władz gminnych powiatu świętochłowickiego z lat 1927 i 1930r.
Publikacja „ POWIAT ŚWIETOCHŁOWICKI MONOGRAFJA OPRACOWANA PRZEZ KOMITET REDAKCYJNY POD PRZEWODNICTWEM STAROSTY ŚWIĘTOCHŁOWICKIEGO TADEUSZA SZALIŃSKIEGO wyd. KATOWICE 1931” jest w posiadaniu L. Wostala . być może wśród nazwisk figurujących w danym wykazie ktoś odnajdzie swojego Przodka lub krewnego.
W wykazie znajdują się następujące miejscowości:
Brzeziny
Brzozowice
Chropaczów
Dąbrówka Wielka
Godula
Kamień
Lipiny
Łagiewniki
Nowe Hajduki
Nowy Bytom
Orzegów
Ruda
Szarlej
Świętochłowice
Wielkie PiekaryPozdrawiam
Damian Jureczko-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 5 months temu przez
Damian Jureczko.
-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 5 months temu przez
Damian Jureczko.
1 października 2014 o 22:44 #2244Damian Jureczko
AdministratorDo Galerii „Dokumenty” dodałem kilka spisów zawierających piekarskich ZBowiD-owców
(listy w posiadaniu L. Wostala)
Damian Jureczko-
Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 years, 5 months temu przez
Damian Jureczko.
6 października 2014 o 10:28 #2339Damian Jureczko
AdministratorW nawiązaniu do postów związanych z granicami naszej działalności pozwolę sobie zamieścić link do stronki w której jest trochę na temat zasięgu terytorialnego Górnego Śląska. Ja jednak uważam, że nie powinniśmy jakoś szczególnie się ograniczać – dla naszych Przodków granice wielokrotnie istniały tylko na mapie.
Damian JureczkoPoniżej wspomniany link:
granice G. Śląska16 listopada 2014 o 14:24 #3166Krzysztof Bulla
AdministratorDodałem do naszego wykazu mieszkańców spisy z Jankowic, Gilowic, Woli, Międzyrzecza, Frydka, Miedźnej oraz Piasku. Wszystkie spisy są z 1764 roku i oparte są na księgach robocizn dóbr pszczyńskich.
Księgi robocizn są to coroczne spisy wszystkich kategorii mieszkańców wsi należących do Księcia Pszczyńskiego. Spisy te były prowadzone od roku 1718, aż do 1846 roku dla około 61 wsi rozmieszczonych w czterech kluczach na terenie Księstwa Pszczyńskiego. Przy każdej osobie umieszczonej w księdze robocizn znajduje się wysokość świadczeń pańszczyźnianych na rzecz dworu, a czasami także funkcja jaką wykonywała dana osoba. Nie ulega wątpliwości, że jest to źródło bardzo przydatne dla genealogów, w szczególności jeżeli brakuje nam ksiąg metrykalnych. Ja będę stopniowo publikował spisy z 1764 roku, ale jeżeli będzie taka potrzeba to mogę spróbować zamieścić także inne roczniki.
20 listopada 2014 o 21:36 #3216Krzysztof Bulla
AdministratorDodałem do naszego wykazu mieszkańców spisy z Bijasowic (ob. Bieruń), Kopani (ob. Bieruń), Jajostów (ob. Bieruń), Krasowej (ob. Mysłowice), Wesołej (ob. Mysłowice), Górek (ob. Lędziny), Grzawy, Jaroszowic (ob. Tychy) i Cielmic (ob. Tychy).
-
Ten temat został zmodyfikowany 8 years temu przez
-
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.