Zagadka pradziadka!Pomocy!!!

Strona główna Fora Nasze drzewa Zagadka pradziadka!Pomocy!!!

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #8136
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  Witam!!

  Wy na pewno będziecie mieć jakieś pomysły o co tu chodzi?

  Mianowicie

  Mój pradziadek Teodor Marek ur. w Bielszowicach w 1845 syn Lorenza Marek i Jahanny Botor. 20.09.1869 moj pradziadek zawarł związek małżeński z Joanną Jałowiecki w Bielszowicach ( mam zdjęcie). I to wszystko się zgadza, gdyż znam to jeszcze z przekazów rodzinnych od żyjących krewnych ( jest to możliwe;D)

  I teraz tak…zawsze,gdzieś tam widziałam drugiego Teodora Marka, myślałam Marków jak Mrówków, a tu proszę niespodzianka. Drugi Teodor jest również synem Lorenza Marek i Johanny Marek.

  Nie ma opcji, żeby Teodor 1 ożenił się 2 razy, gdyż jego syn a mój dziadek Adolf Marek urodził się w 1888r. Pomylone imię? Pytanie ktory Teodor ma inne imię? Mój czy ten drugi? Mam ksera metrykalne dotyczące Teodora 2.

  Jestem normalnie w kropce….może bedzie ktoś w AA, tylko tam można to sprawdzić?

  Salwierak Gabriela

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  #8141
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  Witam!
  Pani Gabrysiu nie rozumiem tego Pani postu.
  cyt”I teraz tak…zawsze,gdzieś tam widziałam drugiego Teodora Marka, myślałam Marków jak Mrówków, a tu proszę niespodzianka. Drugi Teodor jest również synem Lorenza Marek i Johanny Marek.

  Nie ma opcji, żeby Teodor 1 ożenił się 2 razy, gdyż jego syn a mój dziadek Adolf Marek urodził się w 1888r. Pomylone imię? Pytanie ktory Teodor ma inne imię? Mój czy ten drugi? Mam ksera metrykalne dotyczące Teodora 2.”
  Zapis Teodor Marek i Joanna Jałowiecka czy też Bator może wynikać z błędnego zapisu piszącego a piszący co usłyszał to zapisał a co zapisał to zapisał.Te różne nazwiska mogą wynikać że Joanna była np. wdową i miała nazwisko Jałowiecka a z domu była Bator a po Teodorze miała nazwisko Marek. Mogło też być tak, że jej mama wyszła drugi raz za mąż i podano nazwisko mamy jako panieńskie Joanny. Tak często jest zapisywane. Pozostaje prześledzić wszystkie metryki tych osób aby ustalić kto jest kto.
  Pozdrawiam
  Teresa Łukasik

  #8142
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  Pani Tereso, o tym ze ludzie się mylą to doskonale wiem:) ale nie az tyle razy

  Niestety Pani wyjaśnienie tej zagadki nie pasuje zarówno moi pradziadkowie Teodor Marek z Johanna Jałowiecki jak i prapradziadkowie Lorenz Marek i Johanna Botor byli małżeństwami pojedynczymi 🙂

  Pozostaje tylko AA 🙁

  #8143
  Mirosław Mitrenga
  Administrator

  Gabrysiu, ja też trochę się pogubiłem. A nie było to tak, że Lorenz i Johanna mieli owszem dwóch synów Teodorów, ponieważ pierwszy zmarł w dzieciństwie i po nim tym samym imieniem nazwali drugiego syna.

  pozdrawiam
  Mirek

  #8144
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  A myślałam, że tylko ja nie rozumiem tego postu 🙂 Też mam na myśli podpowiedź Mirka. Obszerną odpowiedź w tej kwestii wysłałam na prv e-maila.

  Teresa Łukasik

  #8145
  Gabriela z d. Marek
  Użytkownik

  Hmmmm nie wiem jak jaśniej napisać:)

  Mirku alez ja wiem, że stosowało się zasadę dziedziczenia imienia po zmarłymdziecku.

  Dwóch żyjących Teodorów Marków posiadających rodziny od tych samych rodziców Lorenz Marek i Joanna Botor.

  Bład w piswoni i owszem, ale jestem w posiadaniu zarówno papierowych aktów matrykalnych jak i internetowych, gdzie występują Teodorowie Marek

  1 Teodor ur w 1845 zona Johanna Jałowiecki
  2 Teodor ur w 1851 zona Johanna Kapias

  W obu przypadkach na aktach ślubu w/w Teodorów pisze rodzice Lorenz Marek i Johanna Botor.

  Czy tak jasniej?

  Gabrysia Salwierak

  #8147
  Teresa Łukasik
  Użytkownik

  I teraz jest to napisane jasno. Pani Gabrysiu mogło i też być tak, że dwóch synów miało to samo imię. Znam też i taki przypadek. Bo nie jednokrotnie imię dziecka podawali świadkowie przy chrzcie albo ojciec a z metryk wiemy, że to byli prawie zawsze panowie.. Trzeba wziąś pod uwagę, że „promile” mogły cuda zdziałać.

  Teresa Łukasik

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.