dorkam

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: Poszukiwania dot. Miśka, Jendyczek #27254
  dorkam
  Użytkownik

  Dzień dobry,

  to fajna wiadomość. Jednak Mysłowice. Skupiłem się na dzielnicach.
  Ciekawie też, że pisze o jego zawodzie jako górniku, a nie kolejarzu.
  Zwróciłem uwagę na imię Franz a nie Paul. Może to też ma znaczenie.
  Czy nie pytałaś czasami o ślub w tym USC?

  Andrzej

  Właśnie akt urodzenia dostałem z archiwum w Katowicach, w związku z brakiem tych dokumentów w USC, zaproponowano mi znalezienie aktu małżeństwa, ale nie mam wiedzy kiedy mogli brać ślub, niestety trzeba się określić do ok. 1 roku aby można było szukać. Dziwi mnie również fakt że z informacji jakie dostałem, rodzicami Marty byli Paweł Miśka i Marta Lubetzki, w akcie który dziś otrzymałem widnieje Franz Mischka i Sofia Lubetzki. Dlatego jeszcze bardziej mnie to zastanawia, gdy o to dopytałem, dostałem informację że akt urodzenia jest bardziej wiarygodny niż akt małżeństwa lub zgonu, ponieważ wtedy najczęściej podpisywali się sami rodzice. Oprócz aktu urodzenia Marty w międzyczasie udało się dostać odpowiedź z IPN gdzie okazało się że jej brat Józef, pisany już jako Miszka został zamordowany przez gestapo również w Mysłowicach i tymsamym udało się odnaleźć jego grób. Teraz pozostaje tylko odnaleźć akt małżeństwa Marty i Piotra, ale daję sobie na to dużo czasu, im bardziej człowiek chce, tym dłużej schodzi.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i zainteresowanie tematem 😉 !

  w odpowiedzi na: Poszukiwania dot. Miśka, Jendyczek #27241
  dorkam
  Użytkownik

  Dzień dobry,
  Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim którzy podpowiedzieli. Mimo spalonych archiwów, utrudnionych poszukiwań przez brak wiedzy, udało się odnaleźć akt urodzenia Marty Miśki, jestem aktualnie w trakcie jego tłumaczenia. Dziękuję jeszcze raz za pomoc !

  https://naforum.zapodaj.net/112344f530bb.jpg.html

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 months, 2 weeks temu przez dorkam.
  w odpowiedzi na: Poszukiwania dot. Miśka, Jendyczek #26832
  dorkam
  Użytkownik

  Dobry wieczór,

  przejrzałem urodzenia w Katowicach, Katowicach Zamku i kolega w Bogucicach
  i nie ma urodzenia Marty z domu Miska.
  Ale też przeczytałem o czym tu się na forum pisało na ten temat.
  I poszedłem do Berlina.
  Jeśli Marta poszła do domu dziecka, a treść notatki z gazety podaje, że Paweł Miska zmarł w Berlinie, to poszedłem tym tropem… Ale nie znalazłem zgonu Paula Miśka. Nie ma takiej osoby przy zgonach, ale jest ślub Paula… Trochę to dziwne… Też z Mysłowic… Kolejarz, a zmarł w 1960 r. Szukałem już zgonów zbliżonych do Pawła, co by mniej więcej mogło tak być, że dzieci mogły iść do domu dziecka. Ale nic nie znalazłem.
  Podsyłam ten ślub i adres.

  Pozdrawiam Andrzej

  Dzień dobry, serdecznie dziękuję za pomoc. Jeśli chodzi o pobyt w domu dziecka, to nie chodziło o Martę, lecz jej córkę Dorotę (moją babcię) Marta Miśka zmarła w 1939 roku, a jej mąż w 1949, w tym momencie dzieci trafiły do domu dziecka. Aktualnie udało mi się dotrzeć do dalszej rodziny mieszkającej jeszcze na terenie Katowic, niestety nie posiadają żadnej wiedzy, twierdzą że z ich informacji wynika że rodzina Miśków pochodziła z okolic „Murcki” coś takiego. Ale są to tylko podejrzenia. Nadal nie natrafiłem na akt urodzenia ani zgonu Marty Miśki. Z urzędu jest to niewykonalne, a w archiwum nie są w stanie mi pomóc bez dokładnego miejsca. Na moje nieszczęście Śląsk jest bardzo zabudowany i inne miasto, oznacza inny urząd. Udało mi się dowiedzieć także, że osoby z ogłoszenia tj. Konrad i Bronisława to rodzeństwo moich pradziadków. Bronisława była siostrą mojego pradziadka, a Konrad bratem mojej prababci. Próbowałem znaleźć także akt urodzenia Konrada, tak aby dojść do informacji gdzie mogłaby urodzić się moja prababcia ale bezskutecznie. Jeżeli udałoby się znaleźć kolejarza o tym nazwisku zmarłego w Berlinie, musiałby umrzeć przed 1928 rokiem. Mam nadzieję że w najbliższym czasie uda mi się rozwikłać tą zagadkę i coś znaleźć. Na ten moment bardzo serdecznie dziękuję za chęć pomocy!

  w odpowiedzi na: Poszukiwania dot. Miśka, Jendyczek #25979
  dorkam
  Użytkownik

  Najmocniej dziękuję za odpowiedź.
  Dzięki Pani udało mi się odnaleźć akt urodzebua Piotra, który odziwo ma zmienione nazwisko z Jendyczek na Markel, ciekawe…

  Teraz pozostaje odnaleźć akt urodzenia lub zgonu Marty Miśki..
  Wie Pani może czy w tamtym czasie był jakiś konkretny powód zmiany nazwiska? Przynajmniej aż tak „drastycznie” w sensie rozumiem zmiane z Lau na Laurentowska, co miało miejsce już w mojej rodzinie, ale Jendyczek na Markel to dosyć mocna zmiana.

  Bardzo dziękuję za pomoc,
  Pozdrawiam,
  Dorian

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 10 months, 3 weeks temu przez dorkam.
  w odpowiedzi na: Poszukiwania dot. Miśka, Jendyczek #25946
  dorkam
  Użytkownik

  O mój Boziuniu!

  Bardzo dziękuję!
  Oprócz grobonetu, (wszystkie osoby to rodzeństwo mojej babci które odnalazło się po wysłaniu do różnych domów dziecka na terenie Polski)
  Natomiast fragment gazety dot. Konrada i Bronisławy to dosłownie perełka..
  Rodzinna historia brzmiała, że Bronisława i Konrad należeli do rodziny, ale nikt nie wiedział od kogo pochodzili, wychodzi na to, że Konrad był prawdopodobnie bratem Marty Miśki, a Bronisława siostrą Piotra Jendyczka.
  Bardzo dziękuję, może uda mi się dzięki temu coś więcej znaleźć 🙂 !

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)