Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#28048
Jaszczomb
Użytkownik

Udało mi się nieco zanurkować w sprawę tajemniczego Stanisława Noras i niewiadomej Katarzyny – jego żony. Kilka spraw się wyjaśniło, ale nadal daleko mi do odkrycia, kto jest kim.

Po pierwsze: Paweł Noras, mąż Katarzyny Buli i Stanisław Noras, mąż Katarzyny Stachoń, to bracia. Całkiem przypadkiem natrafiłem na rekord dotyczący śmierci ich matki, który wymienia ich jako spadkobierców.
Po drugie: Katarzyna Bula to tak naprawdę Katarzyna Loska – Bula to nazwisko po pierwszym mężu, Klemensie Bula.
Po trzecie: Ojciec Katarzyny Loska występował pod dwoma nazwiskami – Loska vel Stachoń. W takim razie do jednej osoby odnoszą się cztery nazwiska: Noras, Loska, Bula i Stachoń.
Po czwarte: występuje niemały chaos w imionach. Paweł Noras w jednym z rekordów nagle staje się Adamem, a w innym miejscu Franzem. Sytuacji nie ułatwia obecność Stanisława Noras z Bojszów, który tak naprawdę wcale nie jest Norasem, bo jego ojciec nosi nazwisko Knopek.

Największym problemem jest dla mnie zrozumienie, dlaczego w pewnym momencie Katarzyna Bula zaczyna występować jako żona Stanisława, jeszcze za życia Pawła. Nie wydaje mi się to zwykłym błędem – jest w tym zbyt duża konsekwencja. Najbardziej prawdopodobnym wydaje mi się, że Katarzyna Stachoń zmarła, po czym Stanisław poślubił Katarzynę Bulę, niespokrewnioną ze swoją bratową, pochodzącą spoza parafii Bieruń. Niestety – nie umiem znaleźć żadnego śladu śmierci Katarzyny Stachoń.

Niemniej, dzięki temu śledztwu znacznie powiększyłem swoje drzewo genealogiczne.