Legendy Zamkowe Spisane Moimi Słowami
Strona główna › Fora › Historia › Legendy Zamkowe Spisane Moimi Słowami
Otagowane: Legendy Zamkowe Spisane Moimi Słowami
- This topic has 0 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 2 weeks, 6 days temu by
Marzena A.M..
-
AutorWpisy
-
17 lutego 2021 o 04:07 #26292
Marzena A.M.
UżytkownikWitam Serdecznie
Chciałam się z Wami podzielić moja twórczością .
Od niedawna postanowiłam spisać własnymi słowami legendy co znałam oraz te co usłyszałam lub przeczytałam od innych osób .
Legendy są związane z zamkami na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej , niektóre zamki nie istnieją a niektóre przetrwały .Zastrzegam Sobie Prawa Autorskie i wstawiam tu tylko do wglądu , jak ktoś chce przesłać dalej tą legendę musi uzyskać ode mnie pisemną zgodę .
Przenosimy się do Zamku w Koziegłowach .
Obecnie to :
Województwo Śląskie
Powiat Myszkowski
Gmina Koziegłowy
Zamek niestety nie przetrwał do dzisiaj , a do zamku trudno samemu trafić jak się nie wie gdzie dokładnie się znajduje .Legenda o powstaniu nazwy miasta Koziegłowy.
Przenosimy się do zamku który wzniósł Krystyn I . Nie wiadomo dokładnie w którym roku to było dokładnie , ale pewne aspekty historyczne mogą to przybliżyć. Wydarzyła się ta historia po Bitwie pod Grunwaldem , a najazdami Tatarów na Polskę. Znajdujemy się w dzisiejszych Koziegłowach. Zamek znajdował się przy obecnej drodze , która prowadzi z Katowic do Warszawę przez Częstochowę. Akt lokaclizacji miasta przywiózł Krystyn I podpisany własnoręcznie przez Króla Władysława Jagiełłę , dokument który przywiózł Krystyn I to akt lokacji ziemi i praw miejskich .
Było to po bitwie pod Grunwaldem bo wspomniany Krystyn był świadkiem podpisania porozumienia między Krzyżakami i zjednoczonymi siłami Polski i Litwy oraz ich sprzymierzeńców. Po udziale w tym wydarzeniu przyjechał do obecnych Koziegłów z dokumentem , a później wyjechał. Zamek przechodził w różne ręce. Aż mocno zniszczony po opuszczeniu ostatniego Pana został doszczętnie zniszczony. Obecnie pozostały tylko wgłębienia w glebie po tym zamku. Pozostałości po zamku użyto do budowy drogi , a znaleziska archeologiczne znajdują się w muzeum w Częstochowie. Podczas drobnych prac archeologicznych odkryto pamiątki z czasów dynastii Jagiellonów. Według tego co przeczytałam sam Władysław Jagiełło często przebywał ze swoją świta na tym zamku .
Przejdźmy do powstania nazwy miasta Koziegłowy. Jest to legenda przekazywana ustnie przez mieszkańców.
Było piękne lato , łąki były kolorowe pełne kwitnących kwiatów . W oddali było słychać śpiew ptaków i gwarę rozmów mieszkańców wsi . Nad brzegiem rzeki został wzniesiony malowniczy zamek . Do koła wyrastały przepiękne drzewa tworzące gęste lasy . W lasach był przepych zwierzyny oraz owoców leśnych . Piękną warownie było widać z daleka . Mury zamku gościły głowy państwa . Przez wiele lat zmieniała swoich właścicieli , aż została opuszczona i zniszczona . Chciałam wam przedstawić legendę co słyszałam jako dziecko . Cofnijmy się o kilka niedziel po bitwie pod Grunwaldem . Znajdujemy się w czasach najazdów Tatarskich na ziemie Polskie . Pierw opowiem o zamkach . Zamki a bardziej warownie budowano na szlaku orlich gniazd oraz w miejscach stale narażonych na ataki nieprzyjaciół . Każde zamki i dwory w Polsce posiadały podziemne tunele . Na wieży zamku siedziała osoba która zajmowała się czuwaniem nad bezpieczeństwem ludności i mieszkańców zamku. Nie wiadomo kto powiadomił o zbliżających się Tatarach . Zamek leżał w granicach państwa i był narażony na ataki częste oraz na epidemie . Kiedy ludność okolicznych wiosek dowiedziała o zbliżających się Tatarach to zabrali swoje zapasy jedzenia , najpotrzebniejsze rzeczy i schronili się na zamku . Tatarzy byli pewni siebie bo sądzili że ludność się szybko podda i wygrają , ale się przeliczyli . Oblężenie zamku trwało długo . Tatarzy liczyli , że ludności kończy się jedzenie i niedługo poddadzą się bo wozom z zapasami żywności nie pozwalali wjechać do zamek . Ludność obecnych Koziegłów i przynależących wsi słynęła ze swojej mądrości , sprytu i ciekawych pomysłów . Nie poddawała się od razu . Można powiedzieć , że niektóre osoby z dawnej parafii Koziegłowy są trochę podobni z charakteru do swoich przodków . Kiedy Ludność która schroniła się w zamku przed tatarami zaczęło brakować , a pozostały im do jedzenia 3 kozy . Żeby udowodnić Tatarom ze mają jeszcze zapasy jedzenia zabili te trzy Kozy , odcięli głowy i wyrzucili je poza mury . Tatarzy widząc że mają jeszcze zapasy jedzenia postanowili przerwać oblężenie . W tamtych czasach jedzono wszystko nawet głowy i wyrzucenie takich głów było swoistym marnowaniem jedzenie . Jak Tatarzy zobaczyli wyrzucone 3 kozie głowy to zrozumieli że obrońcy mają jeszcze zapasy żywności . Postanowili przerwać oblężenie i wycofać się . Na pamiątkę tego wydarzenia miejscowości Koziegłowy umieszczono w herbie trzy kozie głowy . Ta nazwa miejscowości powstała na pamiątkę tamtego czynu mieszkańców . W herbie Koziegłów są 3 kozie głowy .
Sami oceńcie czy to legenda , czy prawda historyczna . Ale niektóre wątki historyczne są prawdziwe . Takimi prawdziwymi historiami są np. wybudowanie zamku w Koziegłowach , najazdy Tatarów , herb z 3 kozimi głowami i obecność dynastii Jagiellonów na zamku .Marzenia 🙂
-
AutorWpisy
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.