Michał Walaszek

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 39)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: Łagiewniki Śląski #9731
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Sprawdź mapy na stronie tej http://mapy.amzp.pl/maps.shtml, może coś tam znajdziesz.

  w odpowiedzi na: Łagiewniki Śląski #9730
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Pracując w Hucie Zygmunt znałem starszego Pana o nazwisku Domin, o ile dobrze pamiętam, chyba był inspektorem BHP, był serdecznym kolegą mojej mamy. Miał syna Andrzeja, rocznik około 1967 (elektryk). Jeśli dobrze pamiętam to mieszkali na Targowisku – potoczna nazwa osiedla w Łagiewnikach.
  Więcej informacji mogę zdobyć po rozmowie z mamą…, ale za wiele nie obiecuję.

  Pozdrawiam

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 3 months temu przez Michał Walaszek.
  w odpowiedzi na: Górnictwo na Górnym Śląsku #8655
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Dzisiaj (26.03.2016) zamieszczono ostatnie materiały dotyczące 18-tu kopalń Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Ponad 500 archiwalnych zdjęć (okres do 1960 roku) w dużej rozdzielczości o tematyce górniczej; 18 plików w formacie pdf przedstawiających i opisujących poszczególne kopalnie, ich osiągnięcia, ludzi z imienia i nazwiska będących górnikami lub pracownikami tych kopalń.
  Wszystkie materiały można przeglądać i pobierać na stronie http://lagiewnikislaskie.net.pl w zakładce “WYDARZENIA”

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  w odpowiedzi na: Łagiewniki Śląski #8597
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Królewska Huta do połowy XVIII wieku terytorialnie należała do Łagiewnik. Ze względu na zagęszczenie ludności w tym rejonie Łagiewnik oraz inną infrastrukturę (oświata, urzędy, kościół), Królewską Hutę wydzielono nadając jej prawa miejskie. Dlatego też, pomiędzy Łagiewnikami i Chorzowem jest taka zażyłość. Ale o tym piszę już na stronie…

  w odpowiedzi na: Łagiewniki Śląski #8595
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Z tego co ja wiem, a raczej co pamiętam z opowiadań, rodzice Ryszarda, przed wojną prowadzili w Warszawie jakąś działalność produkcyjną o charakterze spożywczym. Wim, że produkowali musztardę. Gdy wybuchła wojna, większość warszawiaków przeprowadziła się do swoich domów letniskowych poza Warszawą. Rodzice Ryszarda posiadali taki dom w Brwinowie. Po zakończeniu wojny, Warszawa była zrównana z ziemią, nie było do czego wracać, a ludność przyjezdna i ustrój polityczny pozbawił wszelkich praw własności do posiadanych dóbr przedwojennych i w końcu dokończyły żywota, tych prawdziwych warszawiaków.
  Ryszard był z wykształcenia biologiem lub botanikiem. W domu posiadał dużą kolekcję motyli (zasuszonych). Jeździł po różnych wystawach minerałów i handlował kamieniami szlachetnymi.

  w odpowiedzi na: Górnictwo na Górnym Śląsku #8160
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Będą następne zdjęcia, mam zamiar zeskanować cały ten album. Ostatnio byłem w Kopalni Guido. Zwiedzałem poziomy do 320. Polecam wszystkim, którzy nie byli jeszcze w kopalni węgla – robi bardzo duże wrażenie. Do Wieliczki nie ma co porównywać, bo Wieliczka to czysta wykafelkowana łazienka. Osobiście jestem pod bardzo dużym wrażeniem i już wkrótce udostępnię zdjęcia z wycieczki…

  w odpowiedzi na: Górnictwo na Górnym Śląsku #7912
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Dziś dodano na stronie Łagiewniki Śląskie kolejne materiały z albumu: XV lat BZPW. Kopalnie: Andaluzja, Chorzów, Pokój, Walenty-Wawel, Wanda-Lech.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 8 months temu przez Michał Walaszek.
  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  w odpowiedzi na: Górnictwo na Górnym Śląsku #7747
  Michał Walaszek
  Użytkownik
  w odpowiedzi na: Górnictwo na Górnym Śląsku #7746
  Michał Walaszek
  Użytkownik
  w odpowiedzi na: Górnictwo na Górnym Śląsku #7744
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Tak jak już wcześniej pisałem, zacząłem skanować album okolicznościowy XV lat BZPW.
  Zamieszczam pierwszy z wielu, link do części dotyczącej KWK Łagiewniki.
  KWK Łagiewniki

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  w odpowiedzi na: Łagiewniki Śląski #7741
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Mam pytanie do ks. Jakuba.
  Chciałbym zamieścić na stronie kilka zdjęć kapliczki znajdującej się u zbiegu ulic Armii Krajowej i Tulipanów. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tej kapliczki. Kapliczka jest, ale nic o nie nie wiadomo, nawet na stronie parafii nic nie znalazłem.

  Plany na najbliższą przyszłość to:
  Jestem umówiony na wywiad z właścicielką ostatniej działającej kuźni w Łagiewnikach Śląskich (obecnie trwa tam remont) oraz planuję spotkać się z Panem ???, który zamienił swoje mieszkanie w Szopkę Krakowska. Mam zamiar opisać przedwojenną rejonizację ludności Łagiewnik Śląskich w pewnym sensie narzuconą przez Hutę “Hubertus”. Jako ciekawostkę to podam, że zanim Królewska Huta otrzymała prawa miejskie to terytorialnie należała do Łagiewnik Śląskich. W Chorzowie Starym przy ul. Siemianowickiej jest Restauracja “Centrum Imprez Okolicznościowych” zlokalizowana w pięknie zachowanym budynku wyciągowym pierwszej kopalni w Łagiewnikach Śląskich zwanej Prinz Karl von Hessen (rok założenia 1791). Już więcej nie piszę, reszta informacji będzie pojawiała się na stronie.

  Oczywiście to są plany na wiosnę, musi się trochę zazielenić, teraz zdjęcia wyszły by zbyt ponure, a przy ostrym niskim słońcu – prześwietlone (mam na myśli filmy i zdjęcia robione z drona). Poza tym jest jeszcze całe mnóstwo tematów związanych z historią Łagiewnik Śląskich.

  w odpowiedzi na: Górnictwo na Górnym Śląsku #7730
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  XV LAT BYTOMSKIEGO ZJEDNOCZENIA PRZEMYSŁU WĘGLOWEGO
  W końcu po kilkuletnich poszukiwaniach, wczoraj (tj. 03.02.16) udało mi się zdobyć okolicznościowy album wydany w 1960 roku z okazji 15 rocznicy istnienia BZPW. Właściciel, od którego odkupiłem album, przechowywał książkę na ogródku działkowym w szafce przerobionej po “klotkach na kroliki”. Na szczęście album jest w bardzo dobrym stanie. Ponad 300 stron formatu większego od A4, zawiera mnóstwo zdjęć kopalń BZPW, również tych które już nie istnieją, a o których słyszałem w dzieciństwie, zdjęć i szkiców pracowników i ludzi związanych zawodowo z danymi kopalniami.
  Teksty pisane w albumie niestety są utrzymane w klimacie propagandowym PRL-u.
  Od przyszłego tygodnia zabiorę się do skanowania książki w dużej rozdzielczości i udostępnię zdjęcia w internecie, album udostępnię w bibliotece GTG (o ile takową mamy).

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  w odpowiedzi na: Kania, Paschek, Szczesny #7692
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Szukając moich krewnych bazowałem na bardzo fajnej bazie Poznań-Project do której zamieszczam na końcu postu link. Ze względu na rzadko występujące nazwisko Walaszek, nie miałem problemu z ustaleniem moich krewnych. Tam też pozostawiłem namiary na mnie i zacząłem dostawać maile od osób ze mną spokrewnionych. Dzięki nawiązanym kontaktom, zdobyłem skany z archiwów oraz inne materiały związane z moją rodziną.
  Poznań-Project

  Drugą ciekawą przeglądarką jest baza powstańców wielkopolskich. Baza stworzona została na podstawie archiwalnych danych ZBOWiD, gdzie w latach po II wojnie światowej wszystkim powstańcom tym żyjącym i pośmiertnie przyznawano Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Aby go przyznać ZBOWiD gromadził również dane o tych ludziach. Obecnie te dane są w posiadaniu Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego. Skontaktowałem się z WTG i po krótkiej wymianie korespondencji mailowej udostępnili mi część danych mojego dziadka w postaci skanów dokumentów. Poniżej zamieściłem link do bazy powstańców wielkopolskich.
  Baza powstańców wielkopolskich

  w odpowiedzi na: Łagiewniki Śląski #7675
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Wracając jeszcze do osoby Bernadetty Setnik Riedel, to załączam zdjęcie szkolne z okresu powojennego, na którym pierwsza dziewczyna od lewej zaraz za kadrą nauczycielską (drugi rząd) to Bernadetta. Na tym zdjęciu jest jeszcze gdzieś moja mama, ale nie mogę jej rozpoznać (muszę się dowiedzieć u źródła 🙂 ).

  Attachments:
  You must be logged in to view attached files.
  w odpowiedzi na: Łagiewniki Śląski #7673
  Michał Walaszek
  Użytkownik

  Jednym z członków GTG jest ks. Jakub Kania z parafii w Łagiewnikach Śląskich, można się do niego zwrócić z pytaniem. Z tego co się orientuję, to wszystkie dokumenty od roku 1940 są w parafiach, natomiast te z przed roku 1940 odsyłane są do archiwum w Katowicach (nie wiem na ile te daty są obecnie aktualne).
  Wracając do nazwiska Riedel, to Bernadetta Setnik Riedel *1938 (Setnik po zmarłym mężu Ryszardzie) jest moją matką chrzestną i obecnie mieszka w Brwinowie pod Warszawą. Niestety nie mieli dzieci. O ile wiem, to krewni Bernadetty mieszkają w Łagiewnikach Śląskich, ale o więcej szczegółów to bym musiał się popytać mojej mamy.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 8 months temu przez Michał Walaszek.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 39)