kaszyc

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: Przesyłki z testami DNA #11253
  kaszyc
  Użytkownik

  Witam,

  Dziękuję za informacje i przyjęcie do projektu. Do swojej haplogrupy już się też zapisałem.

  Pozdr,

  Piotr Kaszyca

  w odpowiedzi na: Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej #11249
  kaszyc
  Użytkownik

  Panie Michale,

  Uprzejmie donoszę, że zrobiłem już test DNA i moje wyniki są w serwisie FamilyTree DNA. Wysłałem też prośbę o dołączenie mnie do prowadzonego tam pzez GTG projekt Silesia. Przymierza się Pan do zrobienia testów ? Byłoby fajnie porównać wyniki.

  Piotr Kaszyca

  w odpowiedzi na: Przesyłki z testami DNA #11248
  kaszyc
  Użytkownik

  Każdą osobę mającą korzenie na Śląsku zapraszamy do naszego projektu w ramach Family Tree DNA .
  Projekt SILESIA<span id=”transmark”></span>

  Czy to główne miejsce, gdzie gromadzą swoje wyniki DNA członkowie GTG ? Wysłałem już zgłoszenie do grupy licząc na akceptację, ale chętnie dołączę do inny7ch miejsc – test zrobiłem w FTDNA, więc nie ma problemu z exportem wyników

  w odpowiedzi na: Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej #7068
  kaszyc
  Użytkownik

  Bardzo dziękuję za nowe głosy w temacie.

  Panie Michale
  – odnośnie etymologii nazwiska, to mogę dorzuć dwa tropy:
  1. W pracy „Nazwiska Polaków…” K. Rymut wskazuje na tropy: kasza (oczywistość :)) oraz odimienne: Kanimir, Katarzyna i Kazimierz
  2. możliwe powiązanie z nazwiskiem Kaszyński, które pojawia się w zapisach z Wielkopolski w XVI w z możliwymi odniesieniami do XIII w. Rusi.
  Wątek opisany na stronie Wielkopolskiego Towarzystwa Geologicznego – http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=1013

  Pozdrawiam,

  Piotr Kaszyca

  w odpowiedzi na: Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej #7067
  kaszyc
  Użytkownik

  Witam,

  Ponieważ nie mam możliwości uczestniczyć w spotkaniach Towarzystwa (odległość), to może mogliby Państwo po swojej rozmowie nt badań DNA pokrótce ją później podsumować na tym forum ? Może wnioski będą na tyle uniwersalne, że i innym się przydadzą

  Dziękuję,

  Piotr Kaszyca

  w odpowiedzi na: Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej #7051
  kaszyc
  Użytkownik

  Panie Mirosławie,

  Dziękuję za sugestię nt badań DNA. Planowałem to zrobić w najbliższym czasie. Czy sugerowana strona i prowadząca ją firma, to najlepszy adres jeśli chodzi o posiadany materiał DNA do porównań z naszej części świata ?

  Pozdr,

  w odpowiedzi na: Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej #7048
  kaszyc
  Użytkownik

  Witam,

  Mój najstarszy przodek to Wojciech Kaszyca ur.w Monowicach (parafia Włosienica) prawdopodobnie w 1732, zmarł 21.03.1782 w tejże parafii. Tak więc jeśli było jakieś pokrewieństwo między naszymi rodzinami to trzeba będzie się cofnąć w poszukiwaniach poza XVIII w. Wymagać to będzie dalszej kwerendy archiwalnej – planuję taką dla swojej gałęzi, więc jeśli coś nowego ustalę, to oczywiście podzielę się z Panem.
  Największa koncentracja nazwiska Kaszyca na pocz XXI występuje na G. Śląsku oraz w okolicznych powiatach – chrzanowski i oświęcimski. Na tej podstawie można by przypuszczać, że z tych okolic nazwisko się wywodzi -na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie jest ich znacznie mniej.
  Wg Wikipedii początki Wesołej datuje się na XVIII, czyli to dawałoby tam potencjalnie maksymalnie 4 dodatkowe pokolenia przodków odnalezionego przez Pana Johannesa. Natomiast początki Mysłowic, gdzie nazwisko jest najbardziej popularne to pocz. XIV w. Czy wie Pan może, w której części Mysłowic nazwisko to jest najbardziej popularne ?
  Udokumentowane początki Monowic, z których moi przodkowie pochodzą to poł. XV w.
  Można by więc znowu z tego wnioskować, że bardziej prawdopodobne jest pochodzenie nazwiska z Mysłowic zakładając, że jest z naszych okolic Polski.

  Pozdrawiam,

  Piotr Kaszyca

  w odpowiedzi na: Rodzina Kaszyca / Kaschytza z Wesołej #6967
  kaszyc
  Użytkownik

  Witam,
  Jak daleko w czasie udało się Panu cofnąć w poszukiwaniach przodków Pana rodziny Kaszyca ?
  Czy odkrył Pan jakieś ślady wskazujące na pochodzenie rodziny/nazwiska ?

  Od pewnego czasu badam losy swojej rodziny, także noszącej to nazwisko i pochodzącej z parafii Włosienica (powiat Oświęcim). Dzięki dobrze zachowanym księgom parafialnym odtworzyłem linię przodków do pierwszej poł. XVIII w. Wszyscy oni pochodzili z terenu parafii lub sąsiednich wsi bez bezpośredniego połączenia z nazwiskiem Kaszyca występującego najpowszechniej w Polsce (przynajmniej na pocz. XXI w) na G. Śląsku.
  Oczywiście pojawia się pytanie, czy udałoby się dowieść związków tych dwóch naszych linii nazwiska Kaszyca cofając się odpowiednio daleko wstecz, na ile oczywiście źródła pozwolą.

  Pozdrawiam licząc na odpowiedz,

  Piotr Kaszyca

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)